1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ucuz işgücü kime yarıyor?
Ucuz işgücü kime yarıyor?

Ucuz işgücü kime yarıyor?

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'nin çeşitli illerine sığınan Suriyeliler, ucuz işgücü olarak görülüyor.

A+A-
 Suriyeliler özellikle angarya olarak görülen işleri sessiz sedasız kapmaya başladı. İşverenlerde ucuz işçi dolayısıyla mutlu olurken, iş bulmakta zorlanan veya işini kaptıran yerli halk ise durumdan oldukça rahatsız.
 
 
Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş ile birlikte savaştan kaçan Suriyeli halkın en çok sığındığı ülkelerden biri olan Türkiye’de hemen hemen bütün illerde ucuz iş gücü Suriyeli krizi yaşanmaya başlandı.
 
 
İşverenlerin keyfine diyecek yok
 
 
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi; sanayide ileri kentlere ağırlıkta akın eden sığınmacıların büyük bir kısmı artık eli iş tutmaya başladı. Yerli halk gibi birçok iş kolunda faaliyet gösteren Suriyelilerin en büyük destekçileri ise ucuz işçilikten ötürü işverenler oldu.
 
 
Bazı işlerde sık görünüyorlar
 
 
Hem ucuz işçi hem de mesai kavramını bile ortadan kaldıran Suriyeli sığınmacılar, başta ağır sanayi işleri, inşaat, beden işçiliği, seyyar satıcı, temizlikçilik gibi işlerde sık olarak görünmeye başlandı.
 
 
Diyarbakır’da da piyasayı ele almaya başladılar
 
 
Ağır sanayinin yetersiz olduğu Diyarbakır’da da angarya işlerde çalışan Suriyeliler, son zamanlarda seyyar satıcıların da ekmeğini elinden alacağa benziyor. Özellikle yaz ayının gelmesi ve parkların dolup taşmasıyla ortaya çıkan balon satıcılığını artık yerli halk yerine Suriyeliler yapıyor. Yine çocukların harçlığı alır almaz soluğu aldığı seyyar dondurma satıcılığını da yine Suriyeliler kaptı. Yine seyyar olarak yapılan mısır satıcılığı, pilav-tavuk satıcılığı, pamuk şekeri satıcılığı, ayakkabı boyacılığı, beden işçiliği, inşaat ameleliği gibi işlerde Suriyelilerden sorulmaya başlandı.
 
 
Bir yılda 2,5 kat artış, nedeni Suriyeli ucuz işçi
 
 
Çözüm süreci ve normalleşme adımları henüz yatırıma dönüşemediği için Şanlıurfa ve Diyarbakır’da işsizlik 2,5 kat artarak, TUİK rakamlarına göre yüzde 6,9’dan yüzde 17.5’e çıktı. Gayri resmi olarak bu rakamların 5 ila 10 puan arasında daha da fazla olduğu bilinen bir gerçek. Bölgede ezberi bozacağı sanılan Gaziantep’te bile işsizlik arttı. Büyük ölçekte sanayi yatırımları yaparak istihdamını sürekli artırmasıyla bilinen Gaziantep’te bile işsizlik oranlarında yüzde 2-3 dolayında artış yaşandı. Neden olarak yine adres Suriyeli ucuz işgücünü gösteriyor. Hem ucuz hem kayıt dışı olunca işveren bunun keyfini sürüyor ancak iş arayanlar ise günden güne sıkıntıları artıyor.
 
 
Sosyal yara haline geldi ve baş sorumlu hükümet
 
 
Bu durumun böyle sürmesi durumunda en büyük sosyal yara haline de gelmeye başlayacağa benzeyen Suriyeli ucuz işgücüne yerli işçinin sabrı bir yerde taşma tehlikesiyle karşı karşıya. İş bulamayan vatandaşlar, iş bulma ile ilgili sıkıntılarına Suriyeli ucuz işçilerinde eklenmesinin kendilerini adeta bunalıma ittiğini belirterek, hükümete yükleniyor. Hükümetin bakabileceği kadar Suriyeli sığınmacıyı ülkeye kabul etmesi gerektiğini anlatan vatandaşlar, hükümetin gereğinden fazla sığınmacı kabul ederek ve de bakmayarak kentlere dağılmalarına da fırsat vermesi nedeniyle baş sorumlu olduğunu dile getiriyor. Vatandaşlar yaşanabilecek olası bir sosyal patlamada da sorumlunun yine hükümet olacağının altını çiziyor.

HABERE YORUM KAT