1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ucuz altına hücum
Ucuz altına hücum

Ucuz altına hücum

Altın fiyatlarında yaşanan gerileme, borcu olanlar ve düğün hazırlığı yapanları n kuyumculara akın etmesine neden oldu.

A+A-
Fiyatların gerilemesiyle vatandaşların kuyumculara akın ettiğine dikkati çeken kuyumcular, bu ilginin, altının gerçek fiyatının üzerinde olmasını sağladığına dikkat çekti.
 
Altın fiyatlarındaki sert düşüş, borcu olanlar ve yastık altı yatırım yapmak isteyenleri kuyumculara taşıdı. İç piyasada altının gramının 80 liraya gerileyebileceğini, Ons fiyatının 1.000 dolara inmesi halinde altının iç piyasadaki gram fiyatı ile ilgili 65-70 liraların konuşulabileceğini vurgulayan yatırımcılar, altının gramının mart ayına kadar 80 ila 87 lira arasında dalgalanabileceğini kaydetti.
 
Fiyatların gerilemesiyle altın borcu olanlarla düğünü olanların kuyumculara akın ettiğine dikkati çeken kuyumcular, bu ilginin, altının gerçek fiyatının üzerinde olmasını sağladığına da belirterek şunları söyledi:
 
“Şu anda aslında altını dünya borsalarındaki ons fiyatıyla mukayese ettiğinizde 82 lira gibi bir gram fiyatı çıkıyor. Ancak iç piyasa fiyat şu anda 83,4-83,5 lira civarında seyrediyor. Yani gerçek değeri 138 lira olan çeyrek şu anda 143-144 lira olarak gidiyor, bu talepten kaynaklanan bir durum. Fiyatların düşmesiyle birlikte bu dönemde 100 bin liralık perakende altın alan tüketiciler oldu”
 
'SEYİR AŞAĞI…'
 
Öte Yandan NTV'ye açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise vatandaşın finansal kriz sırasında yaptığı altın satışlarının bu dönemde yerine konulduğunu, bu nedenle talebin arttığını ama arz cephesinde stoklarda bir miktar azalma olunca hem külçe, hem de cumhuriyet altını çeşitlerinde bir miktar primli işlemlerin olduğunu anlattı.
 
Önceki gün itibariyle altının iç piyasa fiyatıyla dış piyasa fiyatı arasında ons bazında, iç piyasa lehine 10 dolar fark olduğunu, kilogram/dolar bazında da 300 dolar, çeyrek altında da yaklaşık 5-7 liralık bir marj oluştuğunu belirten Yıldırımtürk, “Bunun bir miktar daha sınırlanması söz konusu olabilir” dedi.
 
Altının ons fiyatının haziranda bin 50 dolara kadar gerileyebileceğini düşündüğünü anlatan Yıldırımtürk, ancak gerek Ortadoğu'daki gelişmeler, diğer taraftan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikler fiyatlanınca altının düşüş yerine bir miktar daha yükseliş ve yatay seyir izlediğini vurguladı.
 
Yıldırımtürk, “Ancak Fed'in, parasal genişlemeye son verdiğini açıklanmasıyla doların güçlü seyrini sürdürmeye başladığını, bu nedenle de altının olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Özellikle finansal kriz sırasında yüklü miktarda alım yapan fonlar likiditeye daha çok ihtiyaçları olduğundan artık altından çıkmaya başladı. Böyle olunca da hem petrol fiyatının gerilemesi, hem de doların güçlenmesi, altın fiyatının bundan böyle de aşağı yönlü seyrini sürdürmesinde etkin olacak” diye konuştu.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT