1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uçurtmalarını “işkenceye” karşı uçurdular
Uçurtmalarını “işkenceye” karşı uçurdular

Uçurtmalarını “işkenceye” karşı uçurdular

Diyarbakır'da işkence ve şiddet mağdurlarına yönelik faaliyet yürüten Sohram, 26 Haziran BM İşkence İle Mücadele Günü etkinlikleri çerçevesinde, “İşkencesiz ve özgür yaşanası günler dileğiyle” sloganıyla, uçurtma şenliği düzenledi. Şenlikte 60 çocuk uçurt

A+A-

Diyarbakır'da yaklaşık 14 yıldır işkence, şiddet ve göç mağdurlarına yönelik faaliyet yürüten İşkence ve Şiddet Mağdurları İçin Sosyal Hizmet, Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi (Sohram), 26 Haziran Birleşmiş Milletler (BM) İşkence İle Mücadele Günü etkinlikleri çerçevesinde uçurtma şenliği düzenledi.

“İşkencesiz ve özgür yaşanası günler dileğiyle” sloganıyla Kırklar Dağı'nda bu yıl 7'ncisi düzenlenen şenliğe 60 çocuk katıldı. Burada uçurtmalarını yarıştıran çocuklar, daha sonra tarihi Ongözlü Köprü üzerine gelerek, kağıtlara yazdıkları dileklerini Dicle Nehri'ne bıraktı. İlk defa uçurtma uçuran çocuklar, daha sonra ise davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti.

'İlk defa uçurtma uçurdum'

Çocuklardan, Diyarbakır'da geçtiğimiz ay çöp konteynırında bulduğu cismin elinde patlaması sonucu sağ elini kaybeden 14 yaşındaki Sezgin Onur, hayatında ilk defa uçurtma uçurup, dileğini Dicle Nehri'ne bıraktığını belirterek, “İşkencesiz, kötü muamelesiz, herkesin eşit ve özgür olduğu, çocukların patlamalar yüzünden yaşamını yitirmediği ve yaralanmadığı günler diledim” dedi.

Ceylan Polat isimli çocuk, açlığın, yoksulluğun olmadığı ve çocukların sokaklarda çalıştırılmadığı bir gelecek dilediğini söyledi.

İlk kez uçurtma uçurduğunu ifade eden Seyran Yün, “Bunun mutluluğunu yaşıyorum. İnsanların işkence görmediği bir gelecek diliyorum” diye konuştu.

Sohram Başkanı Yavuz Binbay ise, şunları söyledi: “Küçücük yüreklerden kopup gelen, insanlık tarihi boyunca insanların ideali ve insan olmanın ölçütü olan çocukların bu çığlığının tüm toplum tarafından duyulup ideal haline getirilmesini diliyorum. Çocuklarımızın bu dileklerinin insan olmanın ölçütü olması gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT