1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üçgende ekolojik yıkım!
Üçgende ekolojik yıkım!

Üçgende ekolojik yıkım!

Amed'in Pasûr (Kulp) ve Lice ilçesinin sınırlarını çizen Sarum Çayı üzerinde kurulan Silvan Barajı ile 150'ye yakın köy ve mezra ve bölgedeki tarihi kalıntılar sular altında kalacak.

A+A-
Güvenlik amaçlı yapıldığı belirtilen barajı köylüler, “yıkım projesi” olarak tanımlarken, barajlara yönelik ciddi bir tepkinin oluşmaması büyük kaygı uyandırıyor.
 
1990'lı yıllarda 'güvenlik' gerekçesi ile yakılıp yıkılan köyler, 'güvenlik' eksenli yapılacak olan barajlarla 2000'li yıllarda bir kez daha boşaltılmakla karşı karşıya. Söz konusu barajlardan biri de Kulp-Lice sınırlarını belirleyen Sarum Çayı üzerinde kurulan Silvan Barajı.
 
Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük baraj olacağı belirtilen ve maliyeti 5 milyar Lira olduğu belirtilen baraj projesi, Silvan'ın Sêdeqnê (Bayrambaşı) Beldesi'ne bağlı Goma Mezrası sınırları içerisinden başlayarak, Silvan, Kulp, Lice ve Hazro ilçeleri sınırlarını kapsıyor. Söz konusu baraj ile 150'ye yakın köy ve mezranın sular altında kalacağını belirten köylüler, söz konusu projeyi "yıkım projesi" olarak tanımlıyor.
 
Kamuoyu sessiz, köylüler tepkili
 
Batman Barajı'nın sularının bittiği yerde temeli atılan baraj ile ilgili yatırım, istihdam, enerji, sulama; tali sonuçlar olarak değerlendirilirken, yaratacağı tahribatları çıplak gözle görmek mümkün. Baraj yapımı sürerken, baraj ile ilgili büyük bir sessizlik de hakim. Konudan haberdar olan sadece evi, tarlası su altında kalacak olan köylüler. Barajın yaratacağı tahribatın boyutlarının farkında olan köylüler, baraj karşısında örgütsüz olsa da tepkilerinde ortaklık sağlıyor.
 
Olağanüstü önlemler
 
Olağanüstü önlemlerle korunan baraj etrafında ayrıca özel güvenlikçiler de nöbet tutuyor. Nöbetçilere olası bir durumda "vur" emrinin verildiği de gelen bilgiler arasında. Zira geçtiğimiz günlerde, baraj şantiyesine asılan "Baraja yaklaşırsanız her an ölebilirsiniz" şeklindeki yazıyla tehdit edildiklerini belirten Sêdeqnê Beldesi sakinleri, bir ineklerinin Silvan Barajı özel güvenlikçileri tarafından taranarak öldürüldüğünü ve kendilerine gözdağı verildiğini açıklamıştı.
 
Barajın yapıldığı belde de hakim bir tepede kurulan devasa boyutlardaki karakol da dikkat çekiyor. Barajın "sulama" amaçlı yapılmadığını belirten köylüler, amacın HPG'lilerin Lice-Kulp-Hazro üçgenindeki geçişlerini engellemek olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra baraj ile Lice'nin tarıma elverişli köylerinin su altında kalması da göz önünde bulundurulduğunda söz konusu sulamanın nerede yapılacağı da akıllarda soru işareti bırakıyor.
 
En çok Lice etkileniyor 
 
Baraj yapımında en çok zarar görecek olan gelen ilçelerden biri 90'lı yıllarda yakılan Lice İlçesi'nin köyleri oluşturuyor. Toplam 15 köyün baraj suyu altında kalacağı Lice'de köylüler kaygılı. 90'lı yıllarda yakılan ve 'Köye Dönüş' projesi ile köylerine dönen köylüler, ikinci bir yıkımla karşı karşıya. Köylüler, mezralar da eklenince 50'ye yakın yerleşim yerinin su altında kalacağına dikkat çekerken, Lice'nin ilk yerleşim yeri olan Entak Köyü, Gelîyê Godernê, Gelîyê Zareye, Matmur, Dehla Zirê gibi tarihi ve doğa güzelliğine sahip alanların da sular altında kalacağı belirtiliyor. 
 
Bunların yanı sıra Cofitnê, Herbeknê, Gir, Reşanê, Bana Dêran, Hezmaze gibi çok sayıda köy de barajdan nasibini alacak. Baraj suları altında kalacak bölge, insanlığın ilk yerleşim alanlarının izlerini taşıyan tarihi yapılarla dolu. Mağaralar, kaya mezarlar, suyolları, su depoları, kaya kiliseler, kaleler, su değirmenleri, değişik zamanlarda hüküm sürmüş uygarlıklara ait yönetim merkezi sarayların kalıntıları akla ilk gelenler. Bu köylerin yanı sıra henüz adı kayıt altına dahi alınmamış çok sayıda köy ve mezranın da baraj suları altında kalacağı belirtiliyor.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT