1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uca, Sur’a yapılan devlet yardımlarını sordu
Uca, Sur’a yapılan devlet yardımlarını sordu

Uca, Sur’a yapılan devlet yardımlarını sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelttiği soru önergesiyle, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde mağdur olanlara yapılan devlet yardımlarına ilişkin ayrıntılarını sordu.

A+A-

TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili dilekçe veren Uca, sorularının Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından, Anayasanın 96'ıncı, İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını talep etti.


Önergesinde ilk olarak 16 Ağustos’ta Varto’da uygulamaya konan “sokağa çıkma yasakları” adı altındaki ablukaların, şu an Cizre, Silopi ve Sur ve olmak üzere 3 ilçede devam ettiğini vurgulayan Uca “Bugüne kadar 7 kentin 20 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 56 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 268 günü bulmuş durumdadır. Yasakların resmi olarak kaldırıldığı ilçelerde ablukanın fiili olarak devam ettiği bilinmektedir” dedi.


Toplamda 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde son yasağın 2 Aralık’ta ilan edildiğini hatırlatan Uca, 6 mahallede ilan edilen son yasak, resmi olarak 10 Aralık 2015’te 17 saatliğine kaldırıldığını da belirterek “Ancak o saatlerde de yasak fiilen devam etmiştir. 34 gündür devam eden ablukada Ali Çekvar Çubuk, Güler Eroğlu, Mehmet Demirel, Şerdil Cengiz, Şiyar Salman, Serhat Doğan, Salih Baygın, Mesut Seviktekin, İsa Oran, Şoreş Mutlu, Sezgin Demirok, Cüneyt Yeni, Ramazan Öğüt, Melek Alpaydın isimli14 kişi yaşamını yitirmiştir.

 

Temmuz 2015’ten bu yana Sur’da bugüne kadar 19 kişi hayatını kaybetmiştir. Sur’da 30.12.2015’te yasağın sadece Gazi Caddesi’nde kaldırıldığı söylendi ancak fiili yasak hala devam etmektedir. 31 Aralık Perşembe günü bazı gazetelerde çıkan haberlere göre ‘Başbakanlıktan Sur ilçesindeki esnafa 1,7 milyon 753 bin 500 lira para yardımı’ yapıldığı iddia edilmiştir.

 

Söz konusu haberlerde Diyarbakır valiliğinin ‘…zarar gören küçük esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi ve acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başbakanımız tarafından valiliğimize gönderilen ödenek ile 603 esnafımızın toplam 1.753.500 TL yardımda bulunulmuştur’ şeklindeki açıklamasına yer verilmiştir” dedi.


Uca yaptığı açıklamaların ardından Davutoğlu’nun yanıtlamasını istediği soruları da şöyle sıraladı:


“Başbakanlığınızca Sur ilçesindeki esnafa 1,7 milyon 753 bin 500 lira para yardımı yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise para ne zaman ve hangi yöntemle verilmiştir? Söz konusu iddialar doğru ise, Sur esnafına para yardımı yapma kararı ne zaman verilmiştir?

 

Söz konusu para yardımının yasal dayanağı nedir? Bu miktar hangi bütçeden karşılanmıştır? 33 gündür devam eden son sokağa çıkma yasağında işyerleri zorla kapatılan Sur esnafına dağıtıldığı iddia edilen 1,7 milyon 753 bin 500 liranın miktarı hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Yine binlerce esnafın yer aldığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 1,7 milyon 753 bin 500 liranın 603 esnafa verildiği iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddia doğru ise para verilen esnaflar hangi kriterler gözetilerek belirlenmiştir? Söz konusu ‘para yardımı’ alan esnaf buna karşılık herhangi bir resmi bir belge imzalamış mıdır? Parayı alan esnaf böyle bir belge imzalamışsa bu belgenin içeriği nedir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler