1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üç saatlik keşif sonrası bombalı aracı patlattılar
Üç saatlik keşif sonrası bombalı aracı patlattılar

Üç saatlik keşif sonrası bombalı aracı patlattılar

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde sekiz polisin şehit olduğu bombalı araç saldırısını gerçekleştiren PKK’lıların keşif görüntüleri ortaya çıktı.

A+A-

 “Rezan Farkin” kod adlı Nezir çiçek ile “Masiro” kod adlı Mervan Erdem’im saldırıdan önce bölgede yaya ve araçlı biçimde keşif yaptıkları anlaşıldı. İki PKK’lının kent dışından gelen polislerin geçici olarak barındığı öğrenci yurdundan yapılan polis sevkiyatını takibe aldıkları da belirlendi.
 
Olayın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda soruşturmayı yürüten Diyarbakır Emniyeti, saldırıyı organize eden ve gerçekleştiren kişilerin kamera görüntülerine ulaştı. Diyarbakır Emniyeti Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubeleri tarafından oluşturulan özel bir ekibin çalışmasıyla, saldırıdan önce olay yerinde yapılan keşif çalışmalarına ait görüntüler elde edildi.
 
150 saatlik görüntü
 
Sur’daki operasyonlara katılmak amacıyla Diyarbakır dışından gelen polislerin geçici olarak barındığı Halid Bin Velid Öğrenci Yurdu’ndan göreve çıkan polisleri taşıyan zırhlı araca yönelik saldırının ardından polis, yaklaşık 150 saatlik kamera görüntülerini inceledi. İncelemeler sonrasında, eylemi organize eden ve gerçekleştiren Çiçek ile Erdem’in eylemden bir kaç gün yurt çevresindeki görüntüleri bulundu.
 
Daha sonra patlatılacak bomba yüklü aracın bırakılacağı bölgeye 65 LB 837 plakalı “Doblo” marka bir araçla gelen iki şüphelinin, yurt çevresindeki cadde ve sokaklarda yaya keşif yaptıkları ve polis araçlarının yurttan çıkış saatlerini tespit ettikleri anlaşıldı.
 
Lice kırsalına kaçtılar
 
Saldırıdan hemen önce 14.00-17.00 arasında Doblo ile bölgeye gelen Çiçek, Erdem ve daha önce yakalanarak tutuklanan Abdurrahman Ç.’nin eylem için en uygun yer olarak söz konusu yol ağzını belirledikleri değerlendirildi. Bölgeden 17.00 sıralarında ayrılan üç şüphelinin daha sonra bomba yüklü araç ve olay yerinden kaçmak için kullanacakları “Peugeot” marka araçla geldikleri anlaşıldı. Daha önce yakalanan şüpheli Abdurrahman Ç.’nin olaya karıştığının ortaya çıkmasıyla birlikte Erdem’in bomba yüklü aracı kent merkzini kullanarak olay yerine getirdiği saptandı.
 
Bombalı aracı bırakan Erdem’in daha sonra Çiçek ve Abdurrahman Ç.’nin bulunduğu ikinci araca geçtiği, polis aracının geçişi sırasında bombalı aracın havaya uçurulmasının ardından üç şüphelinin Diyarbakır’a geldikleri güzergahı kullanarak hemen Lice kırsalına geçtikleri tespit edildi. Polis ekipleri, bomba yüklü 21 NA 195 plakalı aracın kent içinde seyir halindeki görüntülerine de ulaştı. Otomobilin bagajının bomba düzeneği ile yüklü olması nedeniyle kaportasının ağır bastığı görüldü.
 
Kıyafetleri aynı
 
Yapılan araştırmalarda, Çiçek ve Erdem’in yaklaşık 3 yıl önce PKK’ya katıldıkları ve Lice kırsalında faaliyetlerinin bulunduğu belirlendi. Çiçek’in, sağlık meslek yüksek okulu mezunu olduktan sonra PKK’ya katıldığı belirtilirken, yakalanan zanlı Abdurrahman Ç. ile firarda olan Erdem’in kıyafetlerinin montun rengi dışında aynı olması da dikkati çekti.

 

55998.jpg

HABERE YORUM KAT