1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üç kıza cinsel istismar davasında gerekçeli karar açıklandı
Üç kıza cinsel istismar davasında gerekçeli karar açıklandı

Üç kıza cinsel istismar davasında gerekçeli karar açıklandı

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır’da, kendini subay olarak tanıtıp küçük yaştaki 3 kıza cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan U.Ç. davasında gerekçeli karar açıklandı.

A+A-

Diyarbakır’da yaşları 14 ve 15 yaşlarında olan 3 kızı evine götürüp, cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 150 yıl hapis istemiyle yargılanırken 10 yıl hapis cezasına çarptırılan U.Ç.’nin gerekçeli kararı açıklandı.

Gerekçeli kararda, sanığın mağdurlara temin ettiği iddia edilen esrar maddesinin ele geçmemesi nedeniyle “Uyuşturucu madde temin etme” eyleminden beraatine hükmedildiği belirtildi. Sanığın mağdurlardan birine yönelik “cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” eylemlerini kabul etmediğini kaydeden mahkeme, sanık savunmasının aksinin ispatlanamadığını ifade etti.


Mağdur kızın olay tarihinde 15 yaşını doldurduğu ifade edilen kararda, “sanığın cinsel saldırı eylemini mağdurun rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair soyut iddia dışında delil elde edilemediği” vurgulandı. Bu haliyle sanığın suçu işlediği konusunda kuşku oluştuğu belirtilen kararda, ceza yargılamasının evrensel ve vazgeçilmez ilkelerinden birinin “kuşkudan sanık yararlanır” ilkesi olduğu bildirildi. Sanığın atılı suçtan cezalandırılmasını gerektirir kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği kanaatine varıldığını belirten mahkeme, 15 yaşındaki kıza yönelik eylemden dolayı beraatine karar verdi.


Kararda, sanığın diğer iki kıza yönelik istismar eylemlerini, mağdurların rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair delil bulunmadığı belirtildi.


Sanığın eylemlerinde ceza alt sınırından uzaklaşmayı gerektirir bir neden bulunmadığı belirtilen kararda, bu nedenle olayın “basit cinsel istismar” olarak değerlendirildiği kaydedildi. Bu nedenle sanığa her iki kız için hürriyeti tahditten 2’şer yıl 6 ay, basit cinsel istismardan da 2’şer yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl ceza verildiği ifade edildi.


Mahkeme, sanığın kişilik özellikleri göz önüne alındığında yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğunu da belirtti.


(YRT-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT