1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üç kadın siyasetçi için görkemli anma
Üç kadın siyasetçi için görkemli anma

Üç kadın siyasetçi için görkemli anma

Paris'te katledilen üç Kürt kadın siyasetçi Sakina Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Kayapınar Belediyesi Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi'nde bir anma programı düzenlendi.

A+A-
Program kapsamında Türkiye'deki 94 cezaevinde bulunan tutukluların Rojava'daki direnişe katkıda bulunmak için yaptıkları resim sergisi açılışının yanı sıra MKM'li kadın sanatçılar bir müzik dinletisi verdi.
 
Türkiye'de 94 cezaevinde bulunan tutuklular Rojava direnişine katkıda bulunmak için resim yaptı. Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'e adanan sergi Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı. Açılışa Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Fatma Arşimet, Diyar Tuhad-Der Başkanı Derya Us, tutuklu yakınları ve çok sayıda sanatsever katıldı. Farklı temalarda işlenmiş 300 yağlıboya tablonun yer aldığı sergiden elde edilecek gelir Rojava halkına gönderilecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi ve Diyar Tuhad Der'in desteklediği sergiyi çok sayıda kişi gezdi. 
 
Sergi geliri Rojava'ya
 
Açılışta konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, tutsakların Sakine Cansızlara adadığı serginin gelirinin Rojava devrimine katkı sağlaması açısından çok anlamlı olduğunu söyledi. “Özgürlük hayalleri hiçbir zaman tutsak olamaz” diyen Kışanak, “Sakine'nin özgürlük tutkusu, özgürlük hayalleri ve özgürlük umudu o kadar büyüktü ki, Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi bile onu tutsak alamadı” dedi.  Bugün bu tuallerde de aynı heyecanı gördüklerini ifade eden Kışanak, şöyle konuştu:
 
“Bunların belki geçici olarak tutsak olmalarından bahsedebiliriz ama düşünceleri, idealleri asla tutsak alınamadı, alınamayacaktır. Bu idealler sanatla buluştu ve bu düşünceler bu hayaller Kobanê'de bir kadın devrimine dönüştü. Bizim ideallerimiz kanatlanmış bir kuş gibidir, asla tutsak alınamaz. Umuyoruz ki pek yakında fiziki olarak da aramızda olurlar.” Sergi 19 Ocak gününe kadar devam edecek. 
 
Dünya, katliam karşısında sessiz
 
Serginin ardından Paris'te katledilen üç kadın siyasetçi için anma programına geçildi. Devrim ve demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlayan programda; Cansız, Doğan ve Şaylemez'in hayatını anlatan bir sinevizyon gösterildi. Ardından konuşma yapan DÖKH Temsilcisi Zeynep Boğa, üçüncü yılına giren katliam karşısında dünyanın hala sağır ve kör olduğunu söyledi.  
 
Müzik dinletisi
 
Daha sonra çalışmalarını Mezopotamya Kültür Merkezi'nde sürdüren kadın sanatçılar Zelal Gökçe, Nurcan Değirmenci, Hivda Gökel, Meral Tekci, Ayfer Düzdaş, Emel Çiftçi, Şilan Dora, Berfin Aktay, Devrim Demir ve Bedriye Dikenyol müzik dinletisi verdi. Sanatçılar  Sakine Cansız'ın sevdiği “Ala Serxwebûn, Şervan im, Se Jinên Azad, Meskenim Dağlar, Berîtan, Ya Star, Jandarma Biz Sosyalistiz, Koyê Dersîm” adlı şarkıları seslendirdi. 
 

HABERE YORUM KAT