1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üç kadın devrimci Sümerpark'ta anıldı
Üç kadın devrimci Sümerpark'ta anıldı

Üç kadın devrimci Sümerpark'ta anıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikalar Daire Başkanlığı bünyesinde çalışma yürüten DİKASUM tarafından 9 Ocak 2013 yılında Fransa Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için anma programı düzenledi.

A+A-
Anmada konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Sakine Cansız'ın tüm dünyaya örnek teşkil edebilecek önder bir kadın olduğunu söyledi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Kadın Politikalar Daire Başkanlığı'na bağlı kadın alanında çalışma yürüten DİKASUM'un (Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi) Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için düzenlediği anma etkinliğine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Rojda Balkaş, Kadın Politikalar Daire Başkanı Yüksel Acer, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Diyarbakır'da kadın alanında çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce kadın katıldı.
 
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Cep Sineması'nda yapılan anma programında kadınlar, salona Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in portelerinin önüne mum yakıp, karanfil ve kırmızı gül yapraklarıyla süsledi.
 
Anma programı demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra DİKASUM çalışanı Sevda Kayar Nejat Kajal'ın üç kadın devrimci için yazdığı şiiri okudu.
 
Belediye adına salonda bulunan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Kürt devrimci ve siyasetçilerin oldukça zor şartlar altında yaşadıklarını söyledi. Anlı, mücadelenin evde, sokakta, köyde her alanda var olduğunu ve devrimcilerin yaşamın her yanında bir direniş içinde olduklarını sözlerine ekledi.
 
'En büyük mücadele evin içinde başladı'
 
Geçen 40 yılda en büyük direnişin evin içinde verildiğini vurgulayan Anlı, “Biliyoruz ve inanıyoruz ki kadınlarımız her alanda mücadelesini sürdürüyor. Özellikle emekçi, devrimci ve direniş ruhuna sahip kadınlarımıza diyebiliriz ki bu başarı sizin başarınızdır” dedi.
 
Barış sürecinin başında 3 kadın yoldaşlarının katledildiğine dikkat çeken Anlı, barış görüşmesi için oluşturulan heyetin 4 Ocak 2013 tarihinde İmralı adasında bir görüşme yaptığını ve bu görüşmeden sonra herkesin umutlandığını dile getiren Anlı, fakat karanlık güçlerin bu olumlu havayı bozmaya çalıştığını vurguladı. Bu karanlık güçleri Amed'de, Ankara'da ve Güney Kürdistan'da beklediklerini aktaran Anlı, “Hiçbir zaman Paris aklımıza gelmedi. Emekçi yoldaşlarımız, her anlamda direnişin öncüsü olan 3 kadın yoldaşımız hedef seçildi” şeklinde konuştu.
 
'Sakine Cansız dünyaya örnek teşkil edecek önder bir kadındır'
 
Sakine Cansız'ın dünyaya örnek teşkil edebilecek bir kadın önder olduğunun altını çizen Anlı, “Önceden Che Guavere, Roza, Leyla Kasım var diyorduk. Ama bugün diyoruz ki Sakine Cansız var” dedi. Cansız'ın ardından  Ronahi'lerin, Rojbin'lerin, Berivan'ların Arin'lerin, Beritan'ların, Kader'lerin olduğuna dikkat çeken Anlı, yoldaşları sayesinde direnişin devam ettiğini aktardı.
 
Bugün Ortadoğu'nun bir tarafının aydınlığı yaşarken diğer tarafının karanlığı yaşadığına vurgu yapan Anlı, “Özellikle belirtiyoruz ki Rojava devrimi kadın devrimidir. Bunu sadece biz değil, tüm dünya söylüyor. Ayrıca tüm dünya basını Rojava'daki kadın devrimine yüzünü dönmüş durumda. Bizlerde 3 kadın yoldaşımızın şahsında tüm kadınların direnişini ve mücadelelerini selamlıyoruz” dedi.
 
'Sakine Cansız'ın fikirleri ve düşünceleri her zaman yaşayacak'
 
Umudun asla öldürülemeyeceğini ve sürekli yaşayacağını belirten Anlı, “Sakine Cansız'ı fiziki olarak yok etseler bile Cansız'ın fikirleri sürekli yaşayacaktır” dedi. Anlı, tüm yoldaşlarını sadece bir gün değil her zaman hatırlayacaklarının da sözünü verdi. Ankara'da Murat Bozlak'ı uğurladıklarını hatırlatan Anlı, son olarak Kürdistan şehitlerine Amed halkı adına söz vererek onların mücadelelerini daima takip edeceklerini belirterek konusmasını tamamladı.
 
Anlı'nın konuşmasından sonra 3 kadın devrimci adına DİKASUM'un düzenlediği sinevizyon gösterildi. Sinevizyonda 3 fidanın yaşamından kesitler fotoğraflar eşliğinde verildi. Ayrıca sinevizyonda Sakine Cansız'ın yaşamı panorama şeklinde verilirken, yine Cansız ve Doğan'ın konuşmaları da yer aldı. Sinevizyon 3 kadın devrimcinin Paris ve Diyarbakır'daki cenaze törenindeki görüntülerle son buldu.
 
'Onları anlatmaya ne sinevzyonlar ne de kitaplar yeter'
 
Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Bağlar Belediye Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, Sakine, Leyla ve Fidan yoldaşların şehadetinden dolayı oldukça üzgün olduğunu dile getirdi. Akat, “3 kadın yoldaşın yaşamını anlatmaya ne sinevizyonlar yeterli kalır ne de kitaplar” dedi.
 
Sakine Cansız'ı yakından tanıdığını bildiren Akat, Cansız ile aynı cezaevinde kalmadıklarını fakat onu cezaevinde sık sık ziyaret ettiğini ifade etti. Bu vesileyle onunla sohbet etme şansı yakaladığını belirten Akat, kadın yoldaşlarımızın yaşamlarını anlatmaya, Kürdistan tarihindeki yerlerini anlatmaya hiçbir söz yetmez” şeklinde konuştu.
 
'Faillerin bulunmamasını nefretle kınıyorum'
 
3 kadın devrimcinin faillerinin hala yargılanamamasını nefretle kınadığını dile getiren Akat, yaşanan katliamın Kürt halkı üzerinde ilk olmadığını da belirtti. Sakine'lerin güçlü ve direngen kadınlar olduğunun altını çizen Akat, bu yüzden egemenlerin onlardan korktuğunu vurguladı. Akat, 3 kadın devrimcinin Kürt kadınının yolunu aydınlattığını bu yüzden de 3 kadın yoldaşlarını hiçbir zaman unutmayacaklarını ve onların mücadelelerine sahip çıkacaklarını belirterek konuşmasını tamamladı. 

HABERE YORUM KAT