1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üç dilde sağlık dergisi
Üç dilde sağlık dergisi

Üç dilde sağlık dergisi

DİYARBAKIR - Türkçe, Kürtçe ve Soranice yayın yapan sağlık dergisi Medya Tendüristi yayın hayatına başladı.

A+A-
Türkiye ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde yayın hayatına başlayan Türkçe, Kürtçe ve Soranice ilk sağlık dergisi Medya Tendüristi'nin tanıtımı yapıldı.
 
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde (GGC) yapılan tanıtım toplantısında konuşan derginin Genel Yayın Yönetmeni Lokman Aydoğan, Kürt dilinin inkar edilmesinden, medeniyet ve bilim dili olmadığına dair yürütülen asimilasyon politikalarından sıyrılarak, bir dilin yasaklanmasının bilimsel bir karşılığının olmadığı bir döneme girildiğini belirterek, "Kürt dilinin yasaklanmasının siyasi boyutlarını bir tarafa bırakırsak, bu yasaklamanın insani boyutunda yarattığı tahribatı görmeyen bir zihniyete karşı Kürt dili direnerek günümüze kadar gelmiş ve varlığını sürdürmüştür" dedi.
 
"DERGİMİZ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR"
 
Artık hayatın ve bilimin her alanında Kürtçe'nin sürekli geliştiğini ifade eden Aydoğan, şunları söyledi:
 
"Kürtçe örneğinde görüldüğü gibi, tüm yasaklamalara rağmen, kamusal alanın dışına itilmiş bir dilin, sanat, bilim ve edebiyat alanında ortaya koyduğu eserleriyle ve günlük yaşamdaki kullanımıyla varlığını sürdürebileceğine tanık olmaktayız. Bu nedenle, bir dilin gelişiminin dildeki üretim düzeyi ile doğru orantılı olarak geliştiğini söylemek mümkün. Dergimiz sağlık alanında Kürt dilinin iki lehçesi ve Türkçe olarak yayın hayatına başlayarak, bir ilki gerçekleştiriyor."
 
(MP-YRT-YHY-Y)
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT