1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Üç ayda en az 16 sığınmacı işçi hayatını kaybetti
Üç ayda en az 16 sığınmacı işçi hayatını kaybetti

Üç ayda en az 16 sığınmacı işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, ocak ayında en az 5 sığınmacı işçi, şubat ayında en az 8 sığınmacı işçi, mart ayında ise en az sığınmacı işçi hayatını kaybetti.

A+A-

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre, yılın ilk üç ayında en az 16 sığınmacı işçi hayatını kaybetti.

İSİG’in verilerine göre, ocak ayında en az 5 sığınmacı işçi, şubat ayında en az 8 sığınmacı işçi, mart ayında ise en az sığınmacı işçi hayatını kaybetti.

İşçilerin milliyetleri

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren sığınmacı işçilerin 9’u Suriyeli, 1’i Çinli, 1’i İranlı,  1’i Litvanyalı, 1’i Özbekistanlı, 1’i Sırbistanlı, 1’i Türkmenistanlı ve 1’i Ukraynalı.

İşkolları

Bu işçilerin 7’si inşaat, 3’ü taşımacılık, 2’si tarım, 1’i kimya, 1’i çimento/toprak, 1’i gemi/tersane ve 1’i genel işler işkolunda çalışıyordu.

Nedenler

İSİG’in verdiği bilgilere göre, Düşme nedeniyle 4 sığınmacı işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 2 sığınmacı işçi, ezilme, göçük nedeniyle 1 sığınmacı işçi; patlama, yanma nedeniyle 1 sığınmacı işçi; kesilme, kopma nedeniyle 1 sığınmacı işçi ve zehirlenme, boğulma nedeniyle 1 sığınmacı işçi, diğer nedenlerden dolayı 6 sığınmacı işçi yaşamını yitirdi.

Yaş dağılımı

Hayatını kaybeden sığınmacı işçilerin biri kadın, 15’i erkekti.

Sığınmacı işçi ölümlerinin yaş dağılımı ise şöyle:

14 yaş ve altında 1 sığınmacı işçi,

15-17 yaş aralığında 1 sığınmacı işçi

18-27 yaş aralığında 4 sığınmacı işçi

28-50 yaş aralığında 6 sığınmacı işçi

51 yaş ve üstünde 2 sığınmacı işçi

2 Sığınmacı işçinin yaşı tespit edilemedi.

İSİG raporlarına dayanarak sığınmacı işçi ölümlerinin genç yaş grubunda yoğunlaştığına dikkat çekti.

Şehirler

5 ölüm İstanbul’da; 2 ölüm Adana’da, 2 ölüm Anep’te 1 ölüm Batman’da, 1 ölüm Edirne’de, 1 ölüm Erzurum’da, 1 ölüm Konya’da, 1 ölüm Samsun’da, 1 ölüm Urfa’da ve 1 ölüm Zonguldak’ta yaşandı.

HABERE YORUM KAT