1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tüysüz Mardin'de
Tüysüz Mardin'de

Tüysüz Mardin'de

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun'u ziyaret etti.

A+A-

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun'u ziyaret etti.

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Tüysüz ve beraberindeki heyet "Vakıflar Haftası" dolayısıyla Mardin Müftülüğünü ziyaret etti.

Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve Artuklu İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı ile görüşen Tüysüz, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak yürüttükleri çalışmaları anlattı.

"Genel Müdürlüğümüz 10 yılda 3 bin 500'ün üstünde eseri restore etti" diyen Tüysüz, restorasyon çalışmalarının yanında sosyo ekonomik çalışmalarının da olduğunu anlattı.

Tüysüz, "Bir sloganımız var 'kadim şehirler vakıf ruhuyla yoğrulmuştur'. Mardin'de bu örnek şehirlerden hem de en önemlilerinden biri. Kentte adım başı vakıf eserleriyle karşılaşıyoruz. Biz bu vakıfları gelecek nesillere sapasağlam bir şekilde ulaştırmanın gayreti içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Mardin Müftüsü Coşkun ise Ecdadın vakıf yoluyla sayısız muazzam ve kalıcı eserlerin kazandırıldığını belirterek şunları söyledi:

"Osmanlı'da kurulan vakıfların hizmet ve faaliyetleri, zengin bir muhtevaya sahiptir. Burada riyayı engellemek için yardım edenle edilen birbirini tanımıyordu. Devletin en zor şartlarında bile vakıf müessesesi işletilmiştir. Vakıf malında hassasiyet ve onun muhafazası çok mühimdir".

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT