1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tüyap, Bu Yıl Diyarbakır'da 11 Fuar Düzenleyecek
Tüyap, Bu Yıl Diyarbakır'da 11 Fuar Düzenleyecek

Tüyap, Bu Yıl Diyarbakır'da 11 Fuar Düzenleyecek

Tüyap Diyarbakır Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bu yıl Diyarbakır'da düzenleyecekleri 11 fuarda, 345 bin ziyaretçiyi 630 firmayla buluşturacaklarını söyledi.

A+A-

Ersözlü yaptığı açıklamada, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. olarak 2009 yılından bugüne kadar bölgenin çekim merkezi olan Diyarbakır'da 34 fuar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bölgenin ticaret merkezi konumundaki Diyarbakır'da 2012 yılında 27 ülkeden 525 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile düzenlenen 9 ayrı fuarda, aralarında Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin de bulunduğu 288 bin 319 kişiyi ağırladıklarını bildiren Ersözlü, bu sayede hem Diyarbakır hem de bölge ekonomisine büyük katkı sağladıklarını kaydetti. Bu fuarlarda 300 milyon doların üzerinde iş bağlantısının gerçekleştirildiğini ifade eden Ersözlü, fuarı gezmek amacıyla Diyarbakır'a gelen 115 bini aşkın kişinin de il ekonomisine ayrıca katkıda bulunduğunu vurguladı.

Ersözlü, özellikle "Diyarbakır Kitap Fuarı, Ortadoğu İnşaat Fuarı, Diyarbakır Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile Ortadoğu Ahşap İşleme ve Makineleri Fuarı"nın sektörlerinin aranan ve beklenen organizasyonları haline geldiğini belirterek, "Tüyap Diyarbakır olarak 2013 yılında 11 fuar düzenleyeceğiz. Bu fuarlarımızda 2013 yılında 345 bin ziyaretçiyi 630 firmayla buluşturacağız. Yıllardır büyük başarıyla gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel hale gelen fuarlarımızda, önümüzdeki yıl 200 bini ziyaretçiyi Türkiye'nin dört bir tarafından Diyarbakır'a getirerek turizme de katkıda bulunacağız" dedi.

-Türkiye genelinde 452 fuar düzenlenecek

Genel Müdür Ersözlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) açıkladığı rakamlara göre, 2013 yılında Türkiye genelinde 452 fuar projesinin organize edileceğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Bu 452 fuarın 106'sı TÜYAP Fuarcılık Grubuna ait olacak. Gerek düzenlediğimiz fuar sayısı bakımından sektörün yüzde 25'ine, fuar alanı açısından ise pazarın yüzde 45'ine hakimiz. İstanbul dışındaki fuar alanlarımızda 59 fuar gerçekleştiriyoruz. İstanbul dışında gerçekleşen fuar sayısının 221 olduğunu düşünürsek, Anadolu'da düzenlenen fuarların üçte birini Tüyap olarak gerçekleştiriyoruz.

Uluslararası Fuarlar Birliği'nin (UFI) verilerine göre; dünya fuarları sayısından Avrupa'nın ve Kuzey Amerika'nın paylarının düştüğünü, Asya Pasifik ülkelerinin paylarının arttığını görmekteyiz. Avrupa payının yüzde 50'den yüzde 48'e, Kuzey Amerika'nın payının ise yüzde 26'dan yüzde 24'e düştüğünü, Asya Pasifik ülkelerinin ise yüzde 16'dan yüzde 20'ye çıktığını görüyoruz. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Orta Asya ve Kuzey Afrika'yı kapsayan Mena (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesi dünya fuarcılığından aldığı pay artış göstererek, yüzde 2'ye çıkmıştır. Bu yüzde 2'nin yüzde 1'ini de tek başına Türkiye almaktadır. Bu veriler bize bölgemizde ciddi bir kalkınma hamlesi olduğunu göstermektedir."

HABERE YORUM KAT