1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tutuklu vekillere ikinci kez ret
Tutuklu vekillere ikinci kez ret

Tutuklu vekillere ikinci kez ret

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının tahliyelerini talep ettiği, ikisi BDP'li, biri bağımsız üç tutuklu milletvekilinin başvurusunu reddetti

A+A-
Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye talepleri reddedilen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak ile Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarının itirazını değerlendirerek tahliye taleplerini oy birliğiyle reddetti. CHP'li Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilmesinin ardından avukatlarınca tahliye edilmeleri için başvuru yapılan ancak mahkemece taleplerinin reddedilmesi nedeniyle karara itirazda bulunulan milletvekilleri Irmak, Sarıyıldız ve Aktaş'ın dosyaları savcılıkça yeniden değerlendirildi. 
 
KARAR OYBİRLİĞİYLE 
Mahkeme, Cumhuriyet savcısının, KCK'ya yönelik operasyon kapsamında 2009'un nisan ayından bu yana yargılanan Aktaş, Irmak ve Sarıyıldız ile ilgili uzun tutukluluk süresi ve seçilme haklarının ihlalini gerekçe göstererek tahliyesine karar verilmesi yönünde sunduğu mütalaa ile avukatlarının itirazını değerlendirdi. Mahkeme, Diyarbakır'da tutuklu bulunan 3 vekilen tahliye talebini reddederek, oy birliği ile tutukluluklarının devamına karar verdi. Mahkeme 3 vekille ilgili dosyayı, yargılamanın sürdüğü mahkemeye gönderdi. Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi KCK davalarında tutuklu yargılanan biri bağımsız 4'ü BDPli 5 milletvekilinin tahliye taleplerini reddetmişti. 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT