1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tutuklu ve hükümlülerin tercihi kazandırdı
Tutuklu ve hükümlülerin tercihi kazandırdı

Tutuklu ve hükümlülerin tercihi kazandırdı

DİYARBAKIR- Kayapınar ilçesinde iki adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde sonucu, tutuklu ve hükümlülerin tercihi belirledi.

A+A-

700 seçmenin bulunduğu Talaytepe Mahallesi'nde mevcut muhtar Mehmet Emin Gün ile Fatih Kavut, 30 Mart'ta yapılan seçimler için aday oldu. Diyarbakır D Tipi Cezaaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerde aynı mahallede bulunduğu için yerel seçimlerde aynı sandıkta oy kullandı.

Seçim sonucunda cezaevinden 400'ün üzerinde oy alan Kavut kazanırken, köyden yüksek oy almasına rağmen mahkumların oylarını alamayan mevcut muhtar Gün, seçimi kaybetti.

Mehmet Emin Gün, yaptığı açıklamada, mahalleden 282 oy almasına rağmen, cezaevindeki oylarla birlikte 451 oy alan rakibinin seçimi kaybettiğini söyledi.

Cezaevindekilerin yönlendirildiğini savunan Gün, "BDP'nin oradaki tutuklulara bir bildiri vermesi sonucu yaşandı. Baskı altında karşı adayıma oy verildiğini düşünüyorum. Seçim kuruluna itiraz edeceğim" dedi.

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Çiftçioğlu ise tutuklu ve hükümlülerin baskı altında kalarak oylarını kullandığını öne sürerek, "Bu suç tamamen cezaevi yönetiminden kaynaklanıyor. Seçim öncesinde iki muhtar adayı cezaevine gitmeleri ve kendilerini tanıtmaları sağlanmalıydı" diye konuştu.

Muhabir: Aziz Aslan, Özgür Ayaydın
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş 

HABERE YORUM KAT