1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tutuklu milletvekilinden meclise araştırma önerisi
Tutuklu milletvekilinden meclise araştırma önerisi

Tutuklu milletvekilinden meclise araştırma önerisi

DİYARBAKIR- BDP'li Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın, tutuklu bulunduğu cezaevinden TBMM'ye bir soru önergesi gönderdiği bildirildi.

A+A-

Sarıyıldız, askeri harcamaların şeffaf ve izlenebilir olması, bütçenin hazırlanmasında demokratik süreçlerin işlemesi ve sendikalar ile demokratik kitle örgütlerinin de bütçe hazırlık süreçlerine dahil edilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını istedi. Sarıyıldız, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken aracılığıyla verdiği soru önergesinde Türkiye'de askeri harcamaların STK'ların ve hatta parlamentonun denetimine yeterince açık olması talebinin, demokratik bir istem olduğunu belirtti.

TSK'nın 2000 yılından bu yana 2011'de ilk kez personel mevcudunu açıkladığına işaret eden Sarıyıldız, “Askeri harcamaların parlamento tarafından denetimi konusunda kısıtlamalar devam etmektedir. Örneğin, 2011 yılında kamu idarelerinin TBMM'ye sundukları ödenek cetvelleri içinde Milli Eğitim Bakanlığı'nınki 41 sayfa, Sağlık Bakanlığı'nınki 24 sayfa, Emniyet Genel Müdürlüğü'nünki 28 sayfa, İçişleri Bakanlığı'nınki 12,5 sayfa iken Milli Savunma Bakanlığı'nın 2,5 sayfa ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın ödenek cetvelinin 2 sayfa olduğunu görmekteyiz. Tüm dünya ülkeleri için askeri harcamaları hesaplayıp ilan eden Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'nün (SIPRI) verilerine göre Türkiye'nin dünyada en yüksek askeri harcama yapan 14. ülke konumunda. Askeri kurumların personel harcamaları ve bu personelin ihtiyaçlarına yönelik mal ve hizmet alımları bir arada düşünüldüğünde harcamaların yüzde 75'ini oluşturuyor.

Askeri harcamalar sadece yüzde 5 azaltılmasıyla 12,5 milyon sigortasız vatandaşın genel sağlık sigortası priminin devlet tarafından ödenebilecek ve 1 milyon yoksul haneye de ayda 295,5 TL düzenli gelir verilebilecek. Askeri harcamaların yüzde 20 azaltılmasıyla 12,5 milyon sigortasız vatandaşın genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanabilir ve 1,5 milyon yoksul haneye ayda 465,4 TL düzenli gelir desteği verilebilir. Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT, Cezaevleri Genel Müdürlüğü gibi kurumlara 52,3 milyar lira ayrıldı” diye belirtti.

Verilen önergenin BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tarafından meclise sunularak askeri harcamaların kısılması talebinde bulunulacağı öğrenildi.