1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tutuklu başkan Diyarbakır'a götürüldü
Tutuklu başkan Diyarbakır'a götürüldü

Tutuklu başkan Diyarbakır'a götürüldü

VAN'daki F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Van Belediye Başkanı BDP'li Bekir Kaya, başka bir davayla ilgili ifade vermesi için Diyarbakır'a götürüldü.

A+A-

Van'da 7 Haziran 2012'de KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve 'terör örgütü üyeliği' suçundan tutuklu bulunan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Diyarbakır'da süren bir davada ifade vermek için sabah jandarma eşliğinde Diyarbakır'a götürüldü.

4 Aralık 2009'da Türkiye'deki BDP'li 8 il genel meclise başkanı, 99 belediye başkanı ile birlikte Bekir Kaya da Diyarbakır BDP il binası önünde Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için yapılan basın açıklamasına katıldı. Basın açıklamasının ardından Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi 99 belediye başkanı ile 8 il genel meclis başkanı hakkında 'Terör örgütünün propagandasını yapmak', 'Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bu dava kapsamında ifade vermesi için Başkanı Bekir Kaya bu sabah jandarma eşliğinde uçakla Ankara aktarmalı olarak Diyarbakır'a götürüldü. Kaya ifadesinin tekrar Van'a getirilecek.

HABERE YORUM KAT