1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Tutuklanacağımı 15 gün önceden biliyordum'
'Tutuklanacağımı 15 gün önceden biliyordum'

'Tutuklanacağımı 15 gün önceden biliyordum'

Demirtaş, tutuklanacağını biliyormuş: Yabancı bir yerde olmaktansa ülkemde hapis yatarım.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, kendisini cezaevinde ziyaret eden CHP heyetine “15 gün önceden tutuklanacağımı biliyordum. Yurtdışına çıkabilirdim ama yabancı bir yerde olmaktansa ülkemde hapis yatarım” dediği belirtildi.

Eş başkanlar Yüksekdağ ve Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım’da sabaha karşı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış, Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte grup başkan vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise 9 Kasım’da tutuklanmıştı. İki gün sonra da Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tutuklanmıştı.

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine göre CHP’li vekiller Fikri Sağlar, Eren Erdem, Ali Şeker ve Orhan Sarıbal Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ı ziyaret etti. Görüşmede Demirtaş, yasama faaliyetinin ve temsil hakkının engellenmesinden rahatsızlık duyduğunu belirterek “Yasama faaliyetimi sürdürmek zorundayım. Önerge yazıyorum geri çevriliyor. Bu yetki cezaevi müdürüne değil, Meclis Başkanı’na ait” dedi.

Çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlatmış

CHP’li Erdem, Demirtaş’ın tecritte tutulduğu iddialarıyla ilgili olarak “Cezaevi müdürü, Demirtaş’a yönelik provokasyonları önlemek için özel alana aldıklarını anlattı” dedi.

Vekiller ayrıca Demirtaş’ın, tutuklanacağını 15 gün önceden bildiğini ve eve geldiklerinde çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini söylediğini de aktardı.

Heyetin, Silivri Cezaevi’nde görüştüğü Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ise şunları söylediği öğrenildi: “Yeter ki ülkeme barış gelsin, istiyorlarsa beni Taksim’de assınlar, altına imza atmaya hazırım. Yeter ki kan dursun, çocuklar ölmesin, ben her şeye hazırım.”

HABERE YORUM KAT