1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi
Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

KPSS'de usulsüzlük soruşturması kapsamında savcılıkça ifadesi alınan eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

A+A-
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010'daki Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında ifadesi alınan eski Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.
 
Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı Yücel Erkman, “şüpheli” sıfatıyla ifadesini aldığı Yarımağan'ın, “görevi kötüye kullanmak, devlet memurunun resmi belgede sahteciliği ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından tutuklanmasını talep etti.
 
Yarımağan, sevk edildiği nöbetçi Ankara Sulh Ceza Hakimliğinde sorgulanacak.
 
Ne olmuştu?
 
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 10-11 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının tamamı veya tamamına yakınını doğru yanıtlayan adayların teknik takibi sonrasında, bazı adayların sorulara sınavdan günler önce, para karşılığında ulaştığı belirlendi. Gazetelerdeki iddialara göre, adayların bir bölümü soruları 10 bin dolar karşılığında satın alırken bu miktar sınav yaklaştıkça azaldı.
 
Savcı, soru bankasını oluşturan üyelerin bilgisayarlarını ve telefonlarını incelemeye aldı, soruşturma başlatıldı.
 
Soruşturma, Eylül 2010'da yapılacak sınavların ertelenmesine neden oldu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ortaöğretim ve önlisans mezunlarına yönelik KPSS'yle Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) erteledi.
 
Soruların sızması üzerine ertelenen KPSS'nin Eğitim Bilimleri sınavı 31 Ekim Pazar günü yapıldı. Sınava 294 bin 909 öğretmen adayı katıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), KPSS 2010 sınavında soruların çalındığı iddialarına rağmen öğretmen atamalarının iptal edilmeyeceğini açıkladı.
 
KPSS'deki kopya iddialarından ve ardından gelen öğretmen atamalarının gecikmesinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşerek bu iddialarının araştırılmasını istediği ileri sürüldü.
 
2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin, 23 Mart'ta Ankara merkez olmak üzere 14 ilde operasyon başlatıldı.
 
Operasyon kapsamında, şu ana kadar, hakkında yakalama kararı çıkarılan 82 kişiden 75'i gözaltına alınmıştı.
 
Şüphelilerden 7'si emniyetten serbest bırakılırken, 69 şüpheli adliyeye sevk edilmişti. Şüphelilerden 32'si tutuklanmıştı.
 
Şüphelilere, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak; resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, suç delillerini yok etme, görevi kötüye kullanma, yasaklanan bilgileri açıklama ve temin etme” suçlamaları yöneltiliyor.
 
KPSS'de usulsüzlük soruşturmasına ilişkin açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “1435 şüphelinin bu yapıyla bağlantısı var” açıklaması yapmıştı.
 
Soruşturmada 1 numaralı şüphelinin Fethullah Gülen olduğu iddia edildi.
 
2010 yılında gerçekleştirdiği KPSS'de yaşanan kopya iddiasıyla ilgili adli soruşturmada, iptal edilen “eğitim bilimleri” sınavının yanı sıra, iptal edilmeyen “genel kültür” ve “genel yetenek” sınavlarının da incelemeye alındığı ileri sürüldü.
 
 
(İMC)

HABERE YORUM KAT