1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tutsaklar açlık grevine başladı
Tutsaklar açlık grevine başladı

Tutsaklar açlık grevine başladı

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan PKK'lı tutsaklar, Ankara ve Lice katliamları başta olmak üzere geçici AKP hükümeti tarafından başlatılan savaşta yaşanan katliamları protesto etmek için iki günlük açlık grevine başladı.

A+A-

Geçici AKP hükümetinin, bölgede kendisini yönetme iradesini ortaya koyan halklar ile demokrasi ve barış çevrelerine dönük uyguladığı politikalara karşı Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ndeki PKK'lı tutsaklar, iki günlük açlık grevine başladı. Aileleri aracılığıyla açlık grevine başladıklarını duyuran tutsaklar, devletin saldırı devam ettiği sürece eylemlerinin de çeşitleneceği bildirdi.
 
 
Tutsaklar, PKK'nın 10 Ekim'de ilan ettiği "eylemsizlik" kararına AKP'nin savaşla karşılık vermesine dair, Lice'de ateşkes pozisyonunda bulunan 8 PKK gerillası ile Ankara'da 100'den fazla demokrat ve barışçıl insanın katledilmesini gösterdi.
 
“Kadın, çocuk ve yaşlı ayrımı yapılmadan halkımız katledilmektedir”
 
Diyarbakır mitinginde startı verilen soykırım konseptinin Suruç, Varto, Cizre, Beytüşşebap, Silopi, Nusaybin, Silvan, Sur ilçeleriyle devam ederek Lice ve Ankara katliamlarıyla en üst aşamaya vardığını vurgulayan PKK'lı tutsaklar, “Kürdistan'ın her şehrinde sokaklar halkımıza yasaklanıp kadın, çocuk ve yaşlı ayrımı yapılmadan halkımız katledilmektedir” dedi.
 
AKP'nin, 13 yıldır tüm insanlık değerlerini hiçe sayan keyfi iktidarının son iki ayda toplumun kaldıramayacağı bir duruma getirdiğini öne süren tutsaklar, şu çağrıda bulundu:
 
“Kendisine 'insanım' diyen hiç kimsenin bu faşizme seyirci kalmaması gerekir. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan PKK'lı tutsaklar olarak AKP devletinin bu katliamlarını ve soykırım uygulamalarını protesto etmek amacıyla 2 günlük açlık grevine giriyoruz. Devletin bu talimatları devam ettiği takdirde eylemimizi çeşitlendirerek tırmandıracağımızı ifade ediyoruz”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler