1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TÜSİAD'tan Diyarbakır görüşmesine destek
TÜSİAD'tan Diyarbakır görüşmesine destek

TÜSİAD'tan Diyarbakır görüşmesine destek

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Kadooğlu: "Diyarbakır'da gerçekleşecek Başbakan Erdoğan ve KBY) Başkanı Barzani görüşmesi önemli ve olumlu bir buluşmadır" dedi.

A+A-

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadooğlu, "Diyarbakır'da gerçekleşecek Başbakan Erdoğan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Barzani görüşmesi önemli ve olumlu bir buluşmadır" dedi. Kadooğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin başta komşuları olmak üzere bölge ülkeleriyle geliştirdiği iyi ilişkilerin uzun süredir devam ettiğini, son günlerde özellikle Irak ile işbirliğini artırdığını belirtti.

Irak ve IKBY yönetimi arasındaki ilişkilerin artırılmasına yönelik çalışmaları desteklediklerini ifade eden Kadooğlu, hafta sonu Diyarbakır'da gerçekleştirilmesi beklenen Erdoğan-Barzani görüşmenin siyasi ve ekonomik anlamda olumlu sonuçları olacağını dile getirdi.

Türkiye'nin IKBY ile olan ilişkilerinin uzunca süredir olumlu seyrettiğine dikkati çeken
Kadooğlu, "Bu açıdan gayet normal ve memnuniyet verici bir buluşma olacaktır'' dedi.

Erdoğan-Barzani görüşmenin devam eden barış sürecine de ciddi katkıları olacağını anlatan Kadooğlu, şunları kaydetti:

''Diyarbakır'da gerçekleşecek Başbakan Erdoğan ve IKBY Başkanı Barzani görüşmesi önemli ve olumlu bir buluşmadır. Elbette bu görüşme halihazırda devam eden sürece olumlu yansıyacaktır. Barış süreci için de önemli bir moral kaynağı olacaktır. IKBY zaten ekonomik anlamda da çok önemli bir partnerimiz. Bu görüşme ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Türkiye, ihracatının çok önemli bir kısmını Irak'a yapıyor. Dolayısıyla bölgenin kalkınması bu ilişkilerin güçlenmesiyle de doğrudan ilişkilidir."

Sanatçı Şivan Perver'in Kürtler için önemli ve sembolik değeri olduğunun altını çizen Kadooğlu, "Perver'in yıllar sonra ülkesine dönmesi memnuniyet vericidir. Artık bölge hep böyle buluşmalarla, hasret giderme ve düğünlerle anılsın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜSİAD'IN BATMAN PROGRAMI

TÜSİAD'ın Batman'da gerçekleştireceği zirveye değinen Kadooğlu, şöyle konuştu:

"Daha önce dernek bünyesinde kurulmasına karar verdiğimiz Doğu ve Güneydoğu Yatırım Danışma Konseyi'nin ilk toplantısını yapmış olacağız. TÜSİAD olarak özellikle demokrasi ve kalkınma konularına verdiğimiz önemin bir parçası ve barış sürecine kendi açımızdan bir katkı sunmak için çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Cizre'de yaptığımız toplantı da bu çerçevedeydi. Bu toplantıları Doğu ve Güneydoğu'nun farklı şehirlerinde gerçekleştireceğiz. Barış süreci istenildiği şekilde devam ederse büyümeye katkısı olacaktır. Yani barış iktisadi olarak Türkiye'nin büyümesine de reel olarak ciddi bir oranda katkı sunacaktır."

HABERE YORUM KAT