25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,667
  %0.36
 • Dolar
  3,0794
  %-0.15
 • Euro
  3,3519
  %-0.08

TÜRSAB, teşkilatını Diyarbakır'a kuruyor

TÜRSAB, teşkilatını Diyarbakır'a kuruyor

20 Eylül 2013 Cuma 08:22

Güneydoğu'yu turizmciler de mercek altına aldı. Çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanacağına inanan TÜRSAB, Batman, Bingöl, Mardin, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır'daki acenteler için 'bölge teşkilatı' kuruyor.

Hükümetin inisiyatif alarak demotratikleşme adına Kürt sorununun çözümü için başlattığı 'çözüm süreci' Güneydoğu illerinin ekonomisini pozitif etkiliyor. Sanayicilerden sonra turizmciler de bölgeye odaklanıyor.


TÜSİAD, İSO VE TÜRSAB

Bir süre önce Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Cizre'de yaptığı geniş katılımlı toplantının ardından bu hafta sonu da İstanbul Sanayi Odası (İSO), geniş bir sanayici katılımı ile Diyarbakır ve Mardin'i kapsayan bölge inceleme gezi yapacak. Bu gezi sırasında Kale Grubu'nun Mardin yatırımı da (Kalekim) törenle açılacak. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) de bölgedeki 6 il için Diyarbakır'da 'bölge teşkilatı' kuruyor. TÜRSAB hafta sonu da Mardin'de de İnanç Turizmi Sempozyumu düzenleyecek.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Batman, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak'taki 120 acentadan oluşan yeni bölge teşkilatımızı yarın (bugün) açıyoruz. Amacımız bölgede turizmi geliştirmek, ivme kazandırmak. Çözüm sürecinin başarılı olacağına inanıyoruz ve turizmciler olarak biz de harekete geçiyoruz” dedi.

Bölgenin inanç ve kültür turizmi ile kış turizmi açısından çok yüksek potansiyele sahip olduğunu belirten Ulusoy şöyle konuştu: “Daha önce Van ve Malatya-Fırat temsilciliğimizi açmıştık. Diyarbakır'daki teşkilatımızı açtıktan sonra Vali ve Belediye Başkanımızı da ziyaret edeceğiz ve yapmak istediklerimiz anlatacağız. Mardin'de de İnanç Turizmi Sempozyumu yapacağız. Tespitlerimize göre bölgede otel sayısı bu süre 5 yılda 3 misli artmış durumda. Hükümet de yatırımları teşvik ediyor. Diyarbakır'a kapsamlı bir müze istiyoruz.”

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 8423
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com