1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'ye sığınan Yezidiler
Türkiye'ye sığınan Yezidiler

Türkiye'ye sığınan Yezidiler

Alman Federal Meclis Başkan Yardımcısı Roth, Mardin ve Diyarbakır'a yerleştirilen Yezidileri ziyaret etti.

A+A-
lman Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Türkiye'ye sığınan Yezidilere ilişkin, "Bu çocukların geleceğini elinden almak kimsenin haddi değildir" dedi.
 
Roth, beraberinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bazı Alman milletvekilleri ve yardım derneklerinin temsilcileriyle Yalım Mahallesi'ndeki otogara yerleştirilen Yezidi aileleri ziyaret etti.
 
Yezidilerle bir süre görüşen Roth, burada yaptığı açıklamada, desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.
 
Yezidilerin büyük bir zulümden kaçarak bu bölgeye sığındığını dile getiren Roth, şöyle konuştu:
 
"Büyükşehir Belediye Başkanı Türk'ün büyük katkıları ve desteğiyle bu insanların huzur bulduğunu görebiliyoruz. Biz kendilerine teşekkür ediyoruz. Ama buradaki insanlara yardımların yapılmasında Türkiye devletinin ve uluslararası kuruluşların desteği gerekiyor. Bu çocukların geleceğini elinden almak kimsenin haddi değildir."
 
-"Kırılma noktası yaşıyoruz"
 
Başkan Türk ise Suriye'de bazı Kürt grupları ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalara değinerek, zulüm gören Kürtlerin vahşi bir çetenin hedefi haline geldiğini belirterek, mazlum insanların kendilerini savunmaları için silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.
 
Koalisyon gücünün Kürtlere silah ulaştırması gerektiğini savunan Türk, şöyle devam etti:
 
"Bunun dışında yapılan yardımlar insanidir. Ama bu insani yardımlar, Kürtleri bu zulüm ve acıdan kurtaramaz. Türkiye Cumhuriyeti devleti de artık kararını verecek. Bin yıldan beri beraber yaşadığı Kürtleri mi yoksa onları mı seçecek. Buna karar vermesi gerek. Bu önemli dönemde Türkiye Cumhuriyeti bin yıldan beri 'kardeş' dediği Kürtleri kucaklayacak bir anlayışı ortaya koymazsa bu kardeşlik ortadan kalkacak. Bu konuda gerçekten bir kırılma noktası yaşıyoruz. "
 
Roth, Mardin'den ayrıldıktan sonra Diyarbakır'da Yenişehir Spor Tesislerine yerleştirilen Yezidileri de ziyaret etti. 

HABERE YORUM KAT