1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye'ye Financial Times nasihatı
Türkiye'ye Financial Times nasihatı

Türkiye'ye Financial Times nasihatı

Financial Times, Ergenekon'un, Türkiye'de siyasi krizin boyutlarını gözler önüne serdiğini yazdı. Gazete, ülkenin selameti için taraflara öğüt verdi.

A+A-

Dünyanın en önemli ekonomi gazetelerinden olan Financial Times, Türkiye’deki gelişmelere geniş yer ayırdı. Gazete, Ergenekon çetesi soruşturmasında, başsavcının iddianame ile ilgili görüşlerini açıklamasının ardından hem iktidara, hem muhalefete çağrılar yaptı.

Financial Times’taki başyazıda, aralarında iş adamları, gazeteciler, emekli generallerin de bulunduğu 86 kişinin darbe planlamakla suçlanmasının Türkiye'deki siyasi krizin, ulaştığı boyutu açık bir şekilde gözler önüne serdiğini yazdı.

Ergenekon çetesi soruşturmasının AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasıyla aynı döneme geldiğine dikkat çekilen yazı şöyle devam etti:

“LAİKLER, OY VERENLERİN KARARINI KABUL ETMELİ”

"Davalar şimdi tabii ki siyasi müdahale olmadan devam etmeli. Ancak daha temelde laikler, parlamentoda büyük bir çoğunluğa sahip olan AKP'yi iktidardan düşürmek için harcadıkları akıllıca olmayan çabayı gözden geçirmeliler. Parti de, türbanı gündeminin bu kadar üst sıralarına almamalıydı. Ancak sonuçta, çağdaş yüzlü İslami bir siyaset geliştirdikleri için övgüyü hak ediyorlar. Kırsal kesimlerdeki yoksulların gelirlerini de artıran ekonomik sicilleri de ortada.

Laikler, demokrasi İslamcı hükümetler ürettiğinde de, bu hükümetler demokratik hakları tehdit etmediği sürece, ki AKP bunu yapmadı, oy verenlerin kararını kabul etmeli. Ülke geliştikçe, Türkiye'nin İslamcıları ve laikleri uzlaşma yolları bulmalı. Aksi takdirde her iki tarafın da istediği modern ulus zarar görecek. Türban konusunda mantıklı bir uzlaşma iyi bir başlangıç olabilir."

"KRİZDEN AB DE SORUMLU "

İngiliz ekonomi gazetesi, Türkiye'deki durumdan Avrupa Birliği'ni de sorumlu tuttu. Krizin aynı zamanda, Avrupa Birliği'nin Ankara'nın üyelik başvurusunu olumlu yönde ele alma konusundaki içler acısı başarısızlığının bir göstergesi olduğunun altını çizen gazete başyazının devamında şu görüşlere yer verdi:

“Avrupa Birliği Türkiye'ye açık bir şartlar listesi ve bir takvim vermiş olsaydı, hem generaller, hem de AKP enerjilerini türbana değil, tam üyeliğe odaklardı. Darbeler, bombalar ve saklanmış el bombalarıyla ilgili tartışmalar Avrupa Birliği'ne, birliğin içinde de dışında da olsa Türkiye'nin bir yere gitmeyeceğini hatırlatmalı. Birlik, çok geç olmadan Ankara'yla durma noktasına gelen yakınlaşma çabalarını canlandırmalı."