1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'ye en çok Alman turist geldi
Türkiye'ye en çok Alman turist geldi

Türkiye'ye en çok Alman turist geldi

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılının turizm istatistiklerini açıkladı.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, Türkiye'yi geçen yıl 39,2 milyon kişi ziyaret ederek 32,3 milyar dolar turizm geliri bıraktı. Gelen ziyaretçilerin 33,8 milyonu yabancılardan oluşurken 5,4 milyonu ise yurt dışında ikamet eden gurbetçilerden oluştu.

Ziyaretçilerin yüzde 74'ü havayolu, yüzde 19'u karayolu, yüzde 7'si ise deniz ve demiryolunu tercih ettiği belirtildi. Gelen ziyaretçiler en çok İstanbul, Antalya, Muğla, Ankara ve İzmir illerini ziyaret ederken, yabancı ziyaretçiler ortalama 8,6 gece ülkede kaldı. Yurt dışında ikamet eden gurbetçiler ise ülkemizde ortalama 19,7 gece kaldı. Verilere göre en çok gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla ülkemiz ziyaret edildi.

TÜRKİYE'YE GELEN BİR ZİYARETÇİ ORTALAMA 824 DOLAR TURİZM GELİRİ BIRAKTI

Türkiye'ye gelen bir ziyaretçinin ortalama 824 dolar turizm geliri bıraktığı belirtildi. Yabancı ziyaretçiler ortalama 749 dolar harcarken, yurt dışında ikamet eden gurbetçiler ise ortalama 1.252 dolar harcadı. Ülkemizi yüzde 14,9'luk oranla en çok Almanlar ziyaret ederken, Almanları, yüzde 12,6 ile Ruslar ve yüzde 7,4 ile İngilizler takip etti.

Ziyaretçilerin önemli bir kısmı seyahatlerini yüzde 77 oranında kişisel olarak organize ederken, yüzde 23'lük kısmı seyahatlerini paket tur organizasyonu ile gerçekleştirdi.

Seyahatini kişisel olarak organize eden yabancı ziyaretçilerin ortalama harcaması 979 dolar olurken, paket turla gelen ziyaretçilerin ortalama harcaması 563 dolar oldu. Paket turla gelen ziyaretçiler içinde en fazla harcamayı bin 156 dolar ile Japonlar yaptı. Paket turla gelen Almanların ortalama harcaması 643 dolar, İngilizlerin 534 dolar, Rusların 492 dolar olarak gerçekleşti.

(SA-AKK-Y)
 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT