1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Türkiye'nin Renkleri' heykeli
'Türkiye'nin Renkleri' heykeli

'Türkiye'nin Renkleri' heykeli

Bodrum'da yaşayan resim ve heykel sanatçısı Hanefi Yeter'in Diyarbakır'daki bir alışveriş merkezi için yaptığı 7.5 metre yüksekliğindeki, 6 tonluk 'Türkiye'nin Renkleri' isimli dev demir heykel, tamamlanma aşamasına geldi.

A+A-
Bodrum'un Bağla Mahallesi'nde yaşayan resim ve heykel sanatçısı Hanefi Yeter, Diyarbakır'da Türkiye Hollanda ortaklığı ile açılan Forum AVM'nin önündeki ana caddeye konulması için yapılan Türkiye'nin Renkleri isimli dev heykeli tamamlama aşamasına getirdi. Yener'in yaklaşık 2 ayda yaptığı 7.5 metre yüksekliğindeki 6 ton ağırlığındaki heykelde 9 milimetre kalınlığında demir kullanıldı.
 
Yeter, folklorik ve yerel detaylar içeren heykelin dairesel yapısı gereği kendi içerisinde devinimli ve değişken bir görsellik yarattığını belirterek, "Yörenin ve Anadolu'nun özelliklerini, değerlerini içeren heykelin içerisine birbirinden farklı motifleri yerleştirdim. Heykel çok kültürlü çok renkli Türkiye mozaiğini temsil ediyor. Heykeli 1 ay içerisinde Bodrum'dan TIR ile yola çıkartarak Diyarbakır'a götüreceğiz ve törenle açılışını yapacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT