1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'nin heryerinde camlara 'Hepimiz kardeşiz'
Türkiye'nin heryerinde camlara 'Hepimiz kardeşiz'

Türkiye'nin heryerinde camlara 'Hepimiz kardeşiz'

Dolmuşlardan berberlere 2 milyon esnafın camları ‘Hepimiz Kardeşiz’ afişleriyle donanacak.

A+A-

Hareketi başlatan TESK’in Başkanı Palandöken, “Kardeşlik teması işlenecek. Kimse aramıza nifak sokmasın” dedi

Ardı ardına gelen şehit haberleri ve terör protestolarında yaşanan olaylar, esnafı harekete geçirdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), Güneydoğu ve Doğu Anadolu da dahil olmak üzere, ‘Hepimiz Kardeşiz’ temalı 2 milyon afişi tüm Türkiye’deki dükkânların camlarına asacak.
TESK, 2 milyon esnafa, üzerinde Türkiye haritası bulunan ve yurdun dört bir köşesindeki yurttaşların birbirinden farkı olmadığını gösteren, ‘Hepimiz Kardeşiz’ yazılı afişler dağıtıyor. Afişler dolmuşlardan berber dükkanlarına kadar her yere asılacak.  


TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kampanyanın amacıyla ilgili olarak Milliyet’e şunları söyledi:
“Bir Türkiye haritası, insanlar ve üzerinde sadece bu yazılı: ‘Hepimiz Kardeşiz’. Bir genelge yaptık bütün Türkiye’de. Dükkanlar farklı insanlardan. Dükkanlar tahrip ediliyor. Otobüsler, taksiler... Onun için böyle, kimse aramıza nifak sokmasın, bir de bir siyasi partinin sloganı olmasın diye, sadece ‘hepimiz kardeşiz’ dedik.”

Doğu donanacak
Palandöken, “Güneydoğu ve Doğu’da da asılacak mı?” sorusu üzerine, “Her yerde asılacak. Milyonlarca basılıyor. 2 milyon işyerinde, diğer isteyen insanlar da binalarına vs donatacaklar. İlk defa kardeşlik teması işlenecek” dedi. Konuyla ilgili ilk harekete geçen STK’nın TESK olduğunu belirten Palandöken, “Sanıyorum öğleden sonra Türkiye geneline servis yapılacak. Birlik başkanlarına. Hemen esnafa ulaşacak. bugün donanacak” diye konuştu.

‘Bu ülke hepimizin biz içiçe geçmişiz’

Güneydoğulu tüccar ve sanayiciler son gelişmelerden tedirgin. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu 

diyarbakir-kent-konseyi-nden-sehircilik-5279594_4388_o.jpg

Başkanı Ahmet Sayar, “Şu anda Türkiye’de bir akıl tutulması yaşandığı” görüşünde. Sayar, Milliyet’e şunları söyledi:


3 ay önce Türkiye’nin bu temel problemi diyalog kanallarının açılarak çözüme kavuşmasına ramak kala, toplum artık bunun tamamen demokratik siyasete dönüşeceğini umut ederken, şu anda ülkede yaşanan ve gün geçtikçe dozu artıran deyim yerindeyse toplumsal ayrıştırmayı körükleyen bir noktaya gelmiş durumda. Her şeyden önce çok kaygılı olduğumuzu ifade etmek isteriz. Öyle bir süreç yaşıyoruz ki, daha önce sivil toplum kuruluşları, bizler, bir sağduyu, bir barış çağrısı yaptığımız zaman bu bir şekilde ilgililerin dikkatini çekiyordu, bir şekilde dikkate alıyorlardı. Son dönemlerde öyle bir noktaya gelmiş durumdayız ki kimse barış çığlığını da duymuyor.”

‘Kürtlerin çoğu batıda’

Sayar, “Bu ülke hepimizindir. Doğusu, batısı, Türk’ü, Kürt’ü, Arabı; biz komşu ülkelere benzemiyoruz. Biz iç içe geçmişiz. Kürtlerin büyük çoğunluğu batıda yaşıyor. Bu çatışma eğer derinleşirse korkarım ki bugüne kadar yaşanmamış toplumsal ayrıştırmalara bizi götürür. Bu tehlikeyi herkesin görmesi, özellikle siyasilerin sağduyulu bir yaklaşım içinde olması ve 3 ay önceki sürece tekrardan dönülmesi ülkemizin menfaatinedir. Ülkemizin 78 milyonunun çıkarınadır. Oraya dönmesi bizim beklentimiz” dedi.

‘Malımız gitsin razıyız yeter ki barış gelsin’

Ahmet Sayar, “Bölgenin bir kesiminin ülkeden kopma gibi bir düşüncesi asla yok. Bizim de yok. Biz bir arada, kardeşçe, eşit bir şekilde yaşamak istiyoruz. Kimse bizleri ya da Diyarbakır kimliği taşıyor diye, Kürtçe konuşuyor diye bölücüymüş gibi, ülkeyi ayrıştıracakmış gibi bir yaklaşım içinde olmaması gerekiyor, bu ülke hepimizin” dedi. Bölge ekonomisinin durduğunu dile getiren Sayar, şunları söyledi:


“Ekonomiyle ilgili tek bir kelime benim önceliğim değil çünkü cenazeler kalkıyor. Her gün ölümler gerçekleşiyor. Biz kendi derdimizi bir tarafa bırakmışız, ekonomik sorunlarımızı... Malımızın da mülkümüzün de gitmesine razıyız, yeter ki bu ülkeye barış gelsin. Herkes bu ülkenin eşit yurttaşıdır. Bizim birbirimize kin ve öfkeyle yaklaşım içinde olmamamız gerekiyor, dayanışma içinde olmamız gerekiyor. Bu kaotik ortamdan bizi siyasetçilerin bir önce çıkarması gerekiyor.” 

Kaynak: Mithat Yurtdakul / Milliyet

HABERE YORUM KAT