1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'nin en büyük Kosgeb binası Diyarbakır'a yapılacak
Türkiye'nin en büyük Kosgeb binası Diyarbakır'a yapılacak

Türkiye'nin en büyük Kosgeb binası Diyarbakır'a yapılacak

Türkiye'nin en büyük, (KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı binası Diyarbakır'da yaptırılıyor.

A+A-

KOSGEB İl Müdürü Mehmet Fidan AA muhabirine, 6 yıl önce Diyarbakır'da hizmete başlayan KOSGEB İl Müdürlüğünün 10 çalışanıyla Diyarbakır Ticaret Borsası içerisinde tahsis edilen küçük alanda hizmet sunduğunu anımsattı. Bir süre önce işletmelere daha iyi hizmet sunmak amacıyla kuruma yeni bina yapılması için karar alındığını ve ardından Siverek karayolu üzerinde Milli Emlak Müdürlüğünce 46 bin metrekare alan tahsis edildiğini ifade eden Fidan, geçen yıl yapımına başlanan hizmet binasının 5 ay sonra tamamlanacağını kaydetti.

Fidan, hizmet binasında ayrıca İş Geliştirme Merkezi ile sosyal alanların da yer alacağını, bunun için 8 bin metrekare kapalı alan yaptırıldığını ifade ederek, "Yapımı hızla süren binamız Şubat 2014'te hizmete açılacak. Bu sayede KOSGEB'in en büyük binası Diyarbakır'da yer alacak" dedi.

31 işletmeye destek verilecek
Diyarbakır'da İş Geliştirme Merkezi aracılığıyla iş fikri olup yeterli sermaye gücü bulunmayan girişimcilere 3 yıllık süreyle destek verdiklerini vurgulayan Fidan, uygulanan yöntem sayesinde bu girişimcilerin büyüdüğünü söyledi.

Birinci İş Geliştirme Merkezi uygulamasını 6 yıl önce Yenişehir ilçesinde hayata geçirdiklerini, orada 15 işletmeye 1 milyon lira destek sunduklarını anlatan Fidan, şöyle konuştu:

"İş Geliştirme Merkezinde aralarında mobilya, tekstil ve kuyumculuk sektöründeki 15 işletmeye destek sunduk. Bu işletmeler burada büyüdükten sonra kendi kurdukları işyerlerine taşındı. Destek alan firmaların yüzde 80'i başarılı oldu. KOSGEB ile işbirliği yapan küçük işletmeler kısa sürede çok büyük başarılara imza atıyor. Yeni hizmet binamızda oluşturulan İş Geliştirme Merkezinde 31 işletmeye destek vereceğiz. 3 yıl süreyle burada büyüyecek işletmeler ardından kendi yerlerine taşınacak. Onların yerlerine yeni işletmeler alınacak. Bunların yanısıra organize sanayi bölgesinde işbirliği yürüttüğümüz başka işletmeler de yer alıyor. Ayrıca yeni binamızın hemen arkasında içerisinde 5 sektöre ait işletmelerin yer alacağı 750 bin metrekare büyüklüğünde küçük sanayi siteleri kuruluyor. Buraya taşınacak işletmeler sayesinde burası adeta üretim merkezi olacak."

Müdür Fidan, iş fikri olup da yeterli sermaye gücü bulunmayan girişimcilere 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası da kredi olmak üzere 100 bin lira destek sunduklarını bildirerek, "Diyarbakır'ın yanısıra Bingöl, Şırnak ve Siirt'e de hizmet sunuyoruz. Bu illerdeki 12 bin işletme üyemiz. KOSGEB Müdürlüğü olarak 2012 yılında Türkiye'de 15'nci olduk" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT