1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Türkiye'den vize istemeye devam edeceğiz'
'Türkiye'den vize istemeye devam edeceğiz'

'Türkiye'den vize istemeye devam edeceğiz'

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington, Türkiye ile AB arasında sığınmacı kriziyle ilgili gelecek hafta nihai halinin görüşülmesi beklenen prensip anlaşmasının ülkesine yeni yükümlülükler getirmeyeceğini b

A+A-

Muhafazakar Parti milletvekili John Redwood'un "Türkiye ile AB  anlaşması, Birleşik Krallık'a ne gibi yeni yükümlülükler getirecek?" acil sorusu  üzerine, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında oturum düzenlendi.
 
Milletvekillerinin oturumdaki sorularını yanıtlayan Lidington, Türkiye  ile AB arasında önceki gün yapılan zirvede varılan prensip anlaşmasının  Yunanistan'a gelen tüm göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmesini kapsadığını  belirterek, "Bu anlaşma uygulanırsa, insan kaçakçılarının önü kesilecektir.  Anlaşma, İngiltere için yeni yükümlülükler getirmeyecektir. Çünkü biz Schengen  bölgesine dahil değiliz" dedi.
 
Ülkesinin vize serbestisi sürecinin de parçası olmayacağına işaret  eden Lidington, "Bu Schengen ülkelerinin dahil olacağı bir konu. İngiltere'yi  ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize istemeyi sürdüreceğiz" ifadesini  kullandı.
 
Lidington, AB'nin, Türkiye'deki sığınmacılara yardım etmek için  finansal desteği artırmayı planladığına değinerek, ülkesinin buna katkı yapmadan  önce diğer ülkelerin tekliflerini bekleyeceğini dile getirdi. Lidington, kasım  ayındaki AB zirvesinde anlaşılan Türkiye'ye 3 milyar avro finansal destek  kararına İngiltere'nin 327 milyon avro katkı sağlama kararı aldığını anımsattı.
 
Ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği de vurgulayan  Lidington, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konuların AB  müzakereleri çerçevesinde açılacak yeni yeni başlıklarla gelişebileceğini  bildirdi.
 
Anamuhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Derek Twigg, "Suriye'de  güvenli bölge oluşturulmasına" ilişkin sorusu üzerine Lidington, "Güvenli bölge  oluşturmak bir olasılık. Bu olasılık, Türkiye-AB zirvesinde görüşüldü. Ancak bu  konuda birçok siyasi, yasal ve askeri zorluklar var. Bu konuyu ihtimal dışı bırakmıyoruz ama bu konuda henüz bir anlaşma yok" yanıtını verdi.
 
Türkiye'nin sığınmacı krizi çerçevesindeki önerilerinin nihai karara  bağlanması beklenen AB Konseyi toplantısı 17-18 Mart'ta yapılacak.

HABERE YORUM KAT