1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'de ortalama yaşam süresi artıyor
Türkiye'de ortalama yaşam süresi artıyor

Türkiye'de ortalama yaşam süresi artıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından istişare ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Türkiye'nin ortalama yaşam süresinin arttığı açıklandı.

A+A-

Diyarbakır'da bir otelde yapılan toplantıda, toplum sağlığı, çevre sağlığı, bulaşıcı hastalıklar ve bağışıklama, ana çocuk sağlığı konuları ele alındı.

Toplantıya, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Doç. Dr. Turan Buzgan, Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Halil Ekinci, birinci hukuk müşaviri Halil Şen, kurum daire başkanları, 17 ilin Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri ile Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan katıldı. Artık daha çok sahaya inerek genel değerlendirmeler yapacaklarını dile getiren Doç. Dr. Turan Buzgan, bu tür toplantılarda aynı konuların üzerinde durmak yerine önemli konuları ele alacaklarını belirtti. Sağlık ocakları, sağlık merkezlerinin açılması aile hekimliği uygulamasının başlatılması gibi önemli işler yapıldığını ifade eden Buzgan, aile hekimliği uygulamasını başlattıklarını ve başarıya ulaştıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Buzgan, "Aile hekimliği ile birlikte anne ve çocuk ölümleri azaldı. Erişim engelinin ortadan kalkmasıyla birlikte vatandaşlarda sağlık bilinci de oluştu. Aşılama oranları yüzde 30'larda iken şimdi yüzde 95'lerde. Türkiye'de Hepatit B oranı yüzde 6 iken şimdi yüzde 3'ün altına düştü. Ortalama yaşam süresi arttı. Artık ortalama yaşam süresi 77 yıl. AB ülkeleriyle aramızda ki fark kapanıyor. Türkiye dünyada gelişen sağlık sorunlarından etkileniyor. Dünyadaki salgınlardan bizde etkileniyoruz. Ama salgınlarla baş etme, kriz yönetme konusunda tecrübeliyiz” dedi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olarak tek görevlerinin 1. basamak sağlık hizmeti vermek olmadığını vurgulayan Buzgan, Halk Sağlığı Kurumu'nun Toplum Sağlığı Merkezleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri, Verem Savaş ve Sıtma Savaş Dispanserleri, sağlık evlerini ve aile hekimliğini bünyesinde bulundurduğunu dile getirdi. Buzgan, bu merkezlerin verdikleri hizmetlerle ilgilendiklerini ve kontrollü bir şekilde takip ettiklerini de sözlerine ekledi.
Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

HABERE YORUM KAT