1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye’de İngilizceye Verilen Önem
Türkiye’de İngilizceye Verilen Önem

Türkiye’de İngilizceye Verilen Önem

Dünya dilleri arasında büyük bir öneme sahip olan İngilizceye ne yazık ki ülkemizde gereken değer verilmemektedir.

A+A-

Dünya dilleri arasında büyük bir öneme sahip olan İngilizceye ne yazık ki ülkemizde gereken değer verilmemektedir. Kişinin iş ve sosyal yaşantısında kritik bir öneme sahip olan İngilizce, ülkemizde çok da önemsenmemekte. Bunu okullarımızda verilen eğitim kalitesi ile daha iyi anlayabiliyoruz.

Üniversite seviyesine gelene kadar yaklaşık olarak 10 yıllık bir İngilizce dersi alan öğrencilerimiz üniversiteye başladıkları halde bunca ders görmelerine rağmen hiçbir şey bilmemektedirler. Peki, ülkemizde verilirken ne gibi hatalar yapılmakta? İngilizce dersi veren hocaların yaptıkları yanlışlar nelerdir? Bu ve buna benzer sorunları ele alacağımız bu makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Öğrencilerimizin İngilizce derslerini sevmeme nedenleri arasında ezbere dayalı bir eğitim sistemimizin olmasıdır. İşte okullarımızda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de ne yazık ki budur. İngilizce eğitimini ezbere dayandıran bu hocalarımız 50 kişilik bir sınıftan sadece 1 kişiye bu dersi sevdirebilmektedirler.

Öğretmenlerin sorgulamadan bilinçsizce yaptıkları bu dersler yüzünde birçok gencimiz de yeterli potansiyeller olduğu halde İngilizceyi hayatlarının hiçbir evresinde öğrenmemektedirler. Evet diğer derslere oranlar İngilizce dersleri daha sıkı çalışılması gereken bir ders illa ki her gün pratik yapılması gereken bir ders olmasına rağmen İngilizceyi öğrencilerimize sevdirmek mümkündür.

Okullarımızda verilen İngilizce dersler de hocaların daha özverili olması doğal olarak öğrencilere de yansıyacaktır. Fakat maaşımı alırım yoluma bakarım zihniyetinde olan bu hocalar yüzünde ne yazık ki eğitim sistemimiz diğer milletleri geriden takip etmek zorunda kalmıştır.

Okullarımız da verilen eğitimlerin yetersiz olmasından dolayı öğrenci ve velilerin ilk düşündükleri arasında olmaktadır. Bu da ister istemez velilere ciddi oranda maddi külfet olabilmektedir. Velilerin üzerindeki bu yüklerin hafifletilebilmesi için mutlaka ve mutlaka okullarımızda verilen İngilizce Derslerinin kaliteli olması gerekmektedir.

Özel olarak verilen İngilizce derslerinin buradaki faydasını göz ardı etmemek lazım. Velilerin üzerinde ciddi manada maddi bir külfet oluşturan bu yük aslında eğitim alacak gencin ileride bu alanda başarılı bir kariyer yapmasına dahi olanak tanıyabilmektedir. Bunun için öğrencinin de kendini bu derslere vermesi çok önemli bir nokta olmaktadır.

İngilizce özel dersleri yetenekli ve deneyimli eğitmenlerle yapıldığı takdirde gerçekten de ortaya muazzam sonuçlar çıkabilmektedir. Bu yüzden çocuğunuza aldırmak istediğiniz özel İngilizce derslerinden önce mutlaka ve mutlaka hocanın kariyerine ve geçmişine bakmanız hem paranızın çöpe gitmemesi için hem de çocuğunuzun boş yere zamanının harcanmaması için bu kritere dikkat etmek gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT