1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye’de ilk adım Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde atılıyor
Türkiye’de ilk adım Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde atılıyor

Türkiye’de ilk adım Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde atılıyor

DİYARBAKIR - Türkiye’de başka ülkelerden ithal edilerek kullanılan gütaperka kesme cihazının üretimi için Türkiye’de ilk adım Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde atılıyor.

A+A-

Diş hekimliği alanında kanal tedavisi sırasında dolguyu uygularken kullanılan bir cihaz olan gütaperka kesme cihazı, DÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özkan Adıgüzel tarafından Türkiye’de ilk kez ulusal kaynaklarla geliştirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 100 bin liralık tekno girişim hibe desteği kapsamında Türkiye’de ilk kez diş hekimliği alanında gütaperka kesme cihazı geliştirilecek.


Proje ile Ar-Ge ve inovasyon alanında önemli bir kilometre taşı olarak Türkiye'nin teknolojik üretim düzeyinin arttırılması amaçlanıyor. Türkiye'nin yurtdışı ithalat kalemlerinden birini önemli ölçüde azaltacak olan bu proje desteği sayesinde Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ivme kazanacak ve ülkemizin gelecekteki rekabet gücü açısından stratejik önem arz eden bir tablo oluşacak.


DÜ Teknokent’te bir şirketin kurularak hemen çalışmalara başlandığını kaydeden Doç. Dr. Özkan Adıgüzel, 1 yıl sonunda tamamen ulusal Ar-Ge altyapısıyla bir prototip oluşturulacağını belirtti. Prototipin başarılı bir şekilde oluştuktan sonra ticarileşme sürecine başlayacaklarını kaydeden Adıgüzel, TÜBİTAK’tan yüzde 75’i hibe olacak şekilde 550 liralık ileri KOBİ Ar-Ge proje desteğinin bir sonraki aşamanın iş akışı sürecinde yer alacağını ifade etti. Yurt dışından transfer edilen teknolojinin artık Türkiye’de üretilir ve ihraç edilebilir hale gelebileceğini aktaran Adıgüzel, teknolojik girişimciliğin arttırılması, dışa bağımlılıkta azalma, uluslararası rekabetçilikte artış ve istihdam potansiyeli olan teknoloji tabanlı inovatif bir yapının, projenin nihai hedefleri ve kazanımları arasında olacağını vurguladı.


(DE-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler