1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'de Faaliyet Gösteren Devlet Bankaları
Türkiye'de Faaliyet Gösteren Devlet Bankaları

Türkiye'de Faaliyet Gösteren Devlet Bankaları

Ülkemiz banka sektöründe birden fazla banka ismi yer almaktadır.

A+A-

Ülkemiz banka sektöründe  birden fazla banka ismi yer almaktadır. Bunlardan kimisi özel banka olarak nitelendirilirken,  bazısı da devlet bankası adı altındadır. Devletin içeriğindeki imkânları sayesinde kurulup hizmete sunulmuş ve bugüne kadar gelmiş olan Türkiye’ deki devlet bankaları arasına ismini yazdıran bankalar hangileri,  kısaca bahsedelim. Devletin bünyesinde barındırdığı bankalar, genel anlamda devlet tarafından sunulan teşvik ve faizsiz yada faizi düşük kredilerin alınabileceği olarak bilinmektedir. Özel bankalarda söz konusu olduğu gibi,  devlet bankalarından da kolay ve hızlı bir şekilde,aynı zamanda güvenilir olarak kredi kullanabilirsiniz. Taşıt kredisi, kobi kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, esnaf kredisi gibi kredilerden ihtiyaçlarınız doğrultusunda ; size en uygun ödeme koşullarıyla  dilediğinizi kullanabilirsiniz. Bankaların sunduğu bu kredi seçeneklerinin dışında, kredi kartı başvurusunda bulunabilir, vadeli ya da vadesiz hesap açabilirsiniz. Bankacılık sektöründe yer alan ve  aklınıza gelen tüm hizmetler kamu yani devlet bankalarında da yapılabilmektedir.

Peki gelelim sorumuza. Türkiye'deki devlet bankaları hangileridir?

Türkiye'de Devlet bankası denilince aklımıza ilk sırada geliyor. Ülkemizde uzun süredir faaliyet gösteren en köklü ve en geniş kapsamlı devlet bankası olarak bilinen Ziraat bankası 1863 yılında kurulmuştur. Yani 153 yıldır Ziraat bankası bizlere yani Türk halkına güvenilir bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Bahsedilebilecek diğer devlet yani bir diğer adıyla kamu bankası da Halk Bankasıdır. 1933 yılından beri hayatımızda yer lan Halk Bankası, hızlı bir şekilde kendini ispatlamıştır.863 olarak belirtilen şube sayısı da, Halk Bankası'nın ne denli kapsamlı olduğunun göstergesidir.Gün geçtikçe şubelerine, ATM'lerine ve diğer hizmet başlıklarına bir yenisini eklemesi; güncel bir banka olduğunu göstermekte.

Ziraat Bankası ve Halkbank'tan sonra Vakıfbank ta devlet bankaları arasında yerini aldı.1954 yılı itibariyle hizmet kapılarını bize açtı ve devlet bankalarına tercih edilebilirlik konusunda farkını ortaya koydu. Yapılan araştırmalara göre hem devlet hem de özel bankaların bulunduğu listede en çok kullanıcıya sahip olan 7.banka seçildi.

Devlet bankaları arasında bir de adını çok fazla duymadığımız, en azından özellikle reklam ve tanıtırım noktasında kendini geri çekmiş bir bankadan daha söz etmek mümkün. 1933 yılında kurulmuş olan İller Bankası, diğer devlet bankalarına göre çok fazla kullanıcıya ve şubeye sahip değil.Bu sebepten dolayı İller Bankası ikinci planda kalmıştır.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT