1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye'de emekliler ek iş yaparak geçiniyor!
Türkiye'de emekliler ek iş yaparak geçiniyor!

Türkiye'de emekliler ek iş yaparak geçiniyor!

Emekli Sen, Emeklilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak düzenlediği anket çalışmasını açıkladı.

A+A-

Anket sonuçlarına göre, emeklilerin almış olduğu emekli maaşlarının yetersiz olmasından kaynaklı ek işler yaparak geçimlerini sağlıyor.

Emeklilerin durumuna ilişkin Gazi Üniversitesi Öğretim üyeleriyle birlikte anket çalışması yürüten DİSK Emekli Sen, anket sonuçlarını Mülkiyeliler Birliği'nde yaptıkları kahvaltılı basın toplantısı ile açıkladı.

Toplantıda konuşan Emekli Sen Genel Başkanı Veysi Beysülen, Türkiye'de 11 milyon emekli, emekli dul ve yetim ile vazife malulünün yaşadığına dikkat çekerek, "Bu büyük kitle nasıl yaşar? Ne yer ne içer? Hayatında memnun mudur? Sıkıntıları sorunları nelerdir" gibi sorulara Türkiye'de çok da cevap aranmadığını söyledi.

Beysülen, anket çalışmasının sonucuna göre; 309 emeklinin yaş ortalamasının 57,8 olduğunu söyledi. Sonucun, Türkiye'nin iddia edildiği gibi, "genç emekliler ülkesi" olmadığını kanıtlar nitelikte olduğunu vurgulayan Beylüsen, yine anket sonuçlarına dayanarak emeklilerin aldıkları maaş ile ne tür harcamalar yaptıklarını ve nasıl geçinmeye çalıştıklarını açıkladı.

EMEKLİLER EK İŞ YAPIYOR

Beysülen, "Ankete katılanların ortalama çalışma yılı 26,78, aylık 954 TL. ortalama geliri bulunan katılımcıların, aylık ortalama gıda harcamaları 458 TL, yakıt, çevre düzenlemesi, kira apartman harcamaları gibi harcamaları içeren aylık konut harcamaları için ortalama 263 TL, elektrik su telefon faturası giderleri için ortalama 200 TL, giyim giderleri için aylık 96 TL harcama yapıldığı tespit edilmiştir.

Emeklilerin çocukları için yaptığı eğitim masrafları için 270 TL, sinema tiyatro gibi etkinliler için ise aylık 108 TL, aylık sağlık harcamalarının ise 153,49 TL olduğu sonucu edinilmiştir. Bütün bu rakamların toplamı 1.410.49 TL'dir gördüğünüz gibi harcamalar toplamı 954 TL olan ortalama aylığın 456. 51 TL'dir" dedi.

Beysülen, anket çalışması sonucuna göre bir emeklinin sadece emekli maaşı ile geçinmesinin imkansız olduğunu, emeklilerin ek iş yapmak durumunda kaldıklarını belirterek, ülkeyi yönetenlerin bu sorunlara çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT