1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı artıyor
Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı artıyor

Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı artıyor

Dünyada olduğu Türkiye’de de her yıl çocuk işçiliği sayısı artarken, Türkiye’de tarım, tekstil, inşaat ve metal sanayinde binlerce çocuk çalıştırılıyor.

A+A-

 Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü ancak, çocuklar, tarlada ve tekstilde çalışıyor, sokaklarda kağıt topluyor, dileniyor, su ve peçete satıyor
 
 
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) araştırmasına göre, gelişmekte olan ülkelerde 5 ila 17 yaşları arasında dünya genelinde yaklaşık 218 milyon çocuğun çalıştırıldığı ve tüm dünyada ise 352 milyon çocuk işçi bulunduğu tahmin ediliyor.

Çocuk işçiliği, çalışan çocuklar sorunuyla birlikte, suça bulaşan sokak çocukları sorununu da beraberinde getiriyor. Türkiye, çocuk işçiliği sıralamasında üst sıralarda yer alıyor ve sadece 2012 yılının resmi rakamlarına göre, 890 binden fazla çocuk işçi Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’de her 5 çocuktan biri çocuk işçi konumunda. Çoğunlukla da bu çocuk işçiler tarım sektöründe çalışıyor.

Türkiye’de çocuk işçinin en fazla olduğu bölgelerden biri de Çukurova. İşsizliğin ve ucuz iş gücünün en yoğun Çukurova kentlerinden Adana’da, 2015 yılında 3 çocuk işçi iş cinayetlerine kurban gitti. Çocuk işçiliği konusunda bir çözüm bulunmazken, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü her yıl bu sorunlarla karşılanıyor.
 
‘En fazla çocuklar mağdur oluyor’
 

İşsizlikle birlikte Adana’da çocuk işçiliği sayısı oldukça arttı. Çocuk işçiler, ya tarlada ya tekstilde ya sokaklarda kağıt topluyor, ya dileniyor ya da su ve peçete satıyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyon üyesi Hatip Arslan, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuklara karşı işlenen taciz, şiddet, yaşam hakkının ihlali gibi suçların artarak devam ettiğini belirtti. Arslan, bireyi yaratan, gelişmesinde rol oynayan içinde yaşadığı toplum olduğunu, evrensel insan hakları kavramını içselleştirememiş, yaşam tarzı haline getirememiş toplumlarda öncelikle yaşanan hak ihlallerinde ilk ve en fazla mağdur olanların çocuklar olduğunu ifade etti.
 
‘Yoksulluk çocuk işçiliğini arttırıyor’


Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni birçok ülke imzalamış olmasına rağmen gereklerini yerine getirmediklerine dikkat çeken Arslan, Türkiye’de her 5 çocuktan birinin işçi konumda olduğunu, çoğunlukla bu çocuk işçilerin tarım sektöründe çalıştırıldığını vurguladı. Arslan, “Çocukların çalıştırma nedenleri kapitalist düzenin insani değerleri hiçe sayarak, çocuklardan ucuz iş gücü sağlayarak, hiç bir ölçü tanımadan karlarına kar katmaktırlar. Türkiye’de merdiven altı diye tabir edilen izbe yerlerde çocuklar çalıştırılıyor. Bu çocukların ailelerinin yoksulluğu eklenince aileler tarafından çocukların çalıştırılmasına sevk ediliyor. Devlet sosyal devlet olma özelliğini ortaya koymalı ve toplumun geleceği olan çocukları korumalıdır” şeklinde konuştu.
Bu

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler