1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye'de Bir İlk
Türkiye'de Bir İlk

Türkiye'de Bir İlk

Sur Belediyesi Mehmet Geren Eğitim Destek Evi bazı branşlarda Kürtçe ders vermeyebaşladı.

A+A-

Çok Dilli Belediyecilik ilkesi ile çalışan Sur Belediyesi, ilçe sınırları içinde 2004'ten bu yana hizmet veren ve eğitimde fırsat eşitliğini yaratma amacı taşıyan Mehmet Geren Eğitim Destek Evi Kürtçe derslere başladı.

2012 Aralık ayında aldığı bir kararla, matematik, fen, tarih, geometri ve fizik branşlarında Kürtçe eğitim vermeye başladı.

Felsefe dersine girerek Kürtçe ders anlatan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş şunlara değindi; “Biz hakların yasalardan önce geldiğine inanıyoruz. Ana dil bütün insanlığın hakkıdır. Ana dilde eğitim insanın olmazsa olmaz hakkıdır. Yani Sur Belediyesi olarak meşruiyetin bize verdiği bir hak olarak ana dilde eğitim hakkımızı kullanıyoruz. Bu demokratik ve siyasi mücadelenin gerektirdiği bir yöntemdir aynı zamanda. Silahları susup, demokratik siyasetin gelişeceği bir dönemde bizim bu yöntemimiz haklarımızı kendimiz kazanma çabası olarak değerlendirilmeli. Kimse bize barışı tepside vermeyecek, özgürlüğümüzü tepsi de vermeyecek. Biz bu hakkımızı kullanarak kazanacağız. Dönüşeceğiz ve dönüştüreceğiz.

Kendimizde geliştirip, sistemde geliştireceğiz. İşte bugün bunun adımını atıyoruz. Bu tarihi
bir adımdır. Herkes şunu bilsin, Türkiye'de ana dil bütün Türkiyeli halklarındır aynı zamanda.
Sadece Kürtler bu hakkı istemiyor. Türkiye'de ana dilden, anadil eğitiminden yoksun olan
bütün herkes için istiyoruz. Süryani, Ermeni, Gürcü, Laz, Çerkez hangi halk varsa. Bu nedenle
biz bu hakkın kullanımı için bir süreç başlatıyoruz. Herkesin kendi ana dilinde eğitim hakkını
alması bu ülkeyi güçlendirir, bütünleştirir. Ben bu devletin içinde kendimi gördükçe dana çok
gelişir güçlenirim. Bu nedenle ana dilin insanları böleceği fobisi doğru bir fobi değildir.”

Ana dilde eğitim bu ülkeyi güçlendirip, geliştireceğini ifade eden Demirbaş şöyle devam etti; “Artık Ortadoğu'da ve Türkiye'de demokrasinin ana teminatı ana dilde eğitimdir. Biz siyasetçiler demokratik siyaseti yapacağız ve bunun bedeli ne olursa olsun yeter ki insanlar ölmesin. Yüz elli tane öğrencimiz oldu. Umarız biz başlattık, hükümet devam ettirir. Bizim yaptığımız Türkiye'ye ve Ortadoğu'ya örnek olsun.”

Demirbaş, Türkiye'de eğitimin çok dilli olmasını istediğini dile getirerek, açıklamasını Kürtçe de yaptı.

HABERE YORUM KAT