1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye ve OECD ülkelerinde eğitim
Türkiye ve OECD ülkelerinde eğitim

Türkiye ve OECD ülkelerinde eğitim

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan İlhan Tutalar, DÜ Kongre Merkezi'nde 'İlköğretim ve Ortaöğretim; Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Ülkeleri ve Türkiye' konulu konferans verdi.

A+A-
Kongre merkezinde verilen konferansta OECD'nin tanımıyla başlayan Tutalar, OECD'yi hükümetlerin küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlarına yönelmek için birlikte çalıştıkları eşsiz bir forum olarak tanımladı.
 
 
OECD üye ülkelerinin: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kore, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler olduğunu söyleyen Tutalar, Avrupa Birliği'nin üye olmadığını ancak OECD çalışmalarına katıldığını belirtti.
 
 
OECD ülkelerinde sınıf başına düşen öğrenci sayıları ile Türkiye'de sınıf başına düşen öğrenci sayılarını karşılaştıran Tutalar, “Türkiye'de üniversite eğitimine devam edenlerin oranı OECD'nin en düşüklerinden. OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi verilirken Türkiye'de nüfusun yüzde 90'ı, ilk öğretim-lise terk arasında yani 8-10 yıl eğitim görüyor. Belçika, Norveç ve İsveç'te nüfusun yüzde 90'ı, 15 yıl ya da daha fazla eğitimde kalıyor.
 
 
Çin, Endonezya, Suudi Arabistan ve Türkiye'de nüfusun yüzde 90'ı, 8-10 yıl arasında eğitim alıyor. Meksika ve Türkiye 15-29 yaş arası kadınların eğitimde en az kaldıkları iki ülke. Meksika'da kadınlar 5, Türkiye'de ise 4.3 yıl eğitim sistemi içinde kalıyor. Bu iki ülke aynı zamanda kadınların iş gücü dışında en uzun kaldıkları ülkeler. Kadınlar Meksika'da 5.1, Türkiye'de 7 yıl iş gücü dışında kalıyor” şeklinde konuştu. 
 
 
(DRY-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT