1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türkiye şampiyonası Diyarbakır'da
Türkiye şampiyonası Diyarbakır'da

Türkiye şampiyonası Diyarbakır'da

DİYARBAKIR - Badminton 19 Yaş Altı Türkiye Şampiyonası Diyarbakır'da geniş protokol katılımı ile start aldı.

A+A-

Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen 19 Yaş Altı Badminton Türkiye Şampiyonası Vali Mustafa Toprak, Badminton Federasyon Başkanı Murat Özmekik, Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, Sur Kaymakam'ı Aydın Ergün, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdüllatif Umut ile çok sayıda davetli ve sporcunun katılımı ile Ziya Gökalp Kapalı Spor Salonu'nda başladı. Dört gün boyunca sürecek olan şampiyonaya Diyarbakır'dan Gençlikspor Kulübü, Lice Gençlikspor Kulübü, Dicle Kız Meslek Lisesi Spor Kulübü, Emniyet Spor Kulübü ve İçtenspor Kulübü katılırken, toplamda 35 ilden 48 kulüp, 170 erkek ve 70 kız sporcunun katıldığı belirtildi.

"DİYARBAKIR'I GEZİN GÖRÜN"

Ziya Gökalp Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Mustafa Toprak şampiyonaya katılan sporculara seslendi. Vali Toprak, "Kaldığınız dört gün boyunca Diyarbakır'ı gidip gezin. Buraya gelen herkese öncelikle geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Değerli federasyon başkanımız, federasyon yönetim kurulu, il ve ilçe müdürlerimiz, sporcu kardeşlerimiz, antrenörlerimiz, hakemlerimiz ve sporcu aileleri gönül şehri Diyarbakır'a hoş geldiniz diyorum. Bu ve benzeri organizasyonların Diyarbakır'da olması bizler için olumlu bir durumdur. Bu anlamda bu etkinliği buraya veren federasyonumuza ve yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum.

Bölgemizin bu gibi etkinliklere daha fazla ihtiyacı var. Diyarbakır'ımızın tarihi ve kültürel değerlerinin görülmesi için Diyarbakır'a gelinmesi gerekiyor. Bugün burada neredeyse 300 sporcu, antrenör ve sporcu yakını var. Sizlerinde gördüğü gibi burası ekranlarda sizlere gösterildiği gibi değil.

Sizlerde gittiğiniz yerlerde yakınlarınıza bu şehrin kültürünü, hanlarını, medreselerini, tarihini anlatıp gönlümüzdeki birlik ve beraberliği hissettirmelisiniz. Sporun her çeşidini destekliyoruz. Sporcu ahlakı dediğimiz olay diğerlerinden farklıdır. Gençlerimiz spor ile uğraşıyorsa dersleri daha başarılıdır. Sosyal hayatında daha aktif, sevgi ve saygıları daha fazla güzellik içermektedir. Diyarbakır çok önemli bir kent. Gelen her medeniyet buraya tarihini, kültürünü taşlarımıza nakış nakış işlemiştir. Sizlerde burada bulunacağınız dört gün boyunca bu güzellikleri gezerek görün ve gittiğiniz yerlerde anlatın. Şimdiden tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Badminton Federasyonu'nun gerçekleştirdiği şampiyonaya ev sahipliği yapan Diyarbakır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdüllatif Umut, müsabakalara katılan tüm takımlara başarılar diledi. Umut, ”İlimizde gerçekleştirilen her organizasyondan memnuniyet duyarız. Bugün Badminton 19 Yaş Altı Şampiyonası'na ev sahipliği yapıyoruz. Bugün burada ilerde olimpiyatlarda yarışacak sporcularımız yer alıyor. İyi sporcularımızın yetişmesi için en önemli ihtiyaç tesistir. Biz de tesis çalışmalarımızı hızlandırdık. Elimizden gelenin fazlasını sergileyerek özellikle ilçelerimize tesis kazandırıyoruz. Bu tesislerde yetişecek sporcu kardeşlerimiz bizleri Türkiye şampiyonalarında temsil edecektir. Bugün burada yer alan tüm kardeşlerimize, sporcularımıza başarılar diliyorum” diye konuştu.

Şampiyonanın açılışına gelen Badminton Türkiye Federasyon'u Başkanı Murat Özmekik, Diyarbakır'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, katılımcılara ve Vali Toprak'a teşekkür etti. Badminton Federasyon Başkanı Özmekik, ”Diyarbakır'da bulunmaktan dolayı son derece memnunuz. Bu organizasyonun burada olmasında emeği geçenlere teşekkür ederken böyle bir günde yanımızda olan valimize, aynı zamanda yönetim kurulumuzda olan Sur Kaymakamımız Aydın Ergün'e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. 2005 Yılında göreve başladığımız federasyonumuzda ciddi çalışmalarla başarılı bir seviyeye yükseldik.

Daha önce madalyası bulunmayan federasyonumuzda gelişimizle birlikte birçok madalya kazanıldı. Diğer federasyonlara göre madalya kazanımında ilk beş sıraya yükseldik. Ayrıca 12 Bin antrenörümüzle tüm federasyonlar arasında en fazla antrenörü olan ikinci federasyonuz. Birçok kurumla koordineli bir şekilde çalışarak bu sporu sosyal sorumluluk çerçevesinde aktif eden bir federasyonumuz söz konusudur. Bugün bizi mutlu eden bir başka özellik ise doğu illerinin göstermiş olduğu yoğun katılımdır. Bizim amacımız bir insan kazanmak. Çünkü o bir insan bizim için bir fidan demektir. O bir fidan bir ağaç olacaktır. O bir ağaç bir barış ormanı olmasına vesile olacaktır. Şampiyonaya katılan tüm takımlara, sporculara, antrenör ve hakemlere başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT