1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye saat 23.40’ı bekliyor
Türkiye saat 23.40’ı bekliyor

Türkiye saat 23.40’ı bekliyor

Türksat 4B uydusu, bu gece Türkiye saatiyle 23.40’ta Kazakistan Baykonur Üssü’nden uzaya fırlatılacak.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B uydusunun bu gece fırlatılacağını belirtti. Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, yaptığı açıklamada uydunun 16 Ekim Cuma günü (bu gece) Türkiye saatiyle 23.40’ta Baykonur Fırlatma Üssü’nden fırlatılacağını belirterek, "Fırlatmadan sonra yörüngeye yerleştirme ve yörünge testlerinin tamamlanmasının ardından aralık ayında devreye alacağımız Türksat 4B uydusu, ka bandı üzerinden internet erişimi için kullanılacak. Uydu ile hem kapasitemiz artacak hem de uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak’’ ifadelerine yer verdi.


TÜRKİYE’NİN 50 DERECEDE İŞLETİLECEK İLK UYDUSU


Feridun Bilgin 4B haberleşme uydusunun, Baykonur’dan fırlatılmasının ardından, 50 derece doğu yörüngesinde teslim alınacağını ve Türkiye’nin 50 derecede işletilecek ilk uydusunun 4B olacağını ifade ederek uydunun Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ile Türk Cumhuriyetlerini kapsayacağını söyledi.


’’DAHA UYGUN MALİYETLE YÜKSEK HIZLI İNTERNET ERİŞİMİ SAĞLANACAK’’


Ka band ile uydudan sağlanan internetin hızında artış sağlanacağını bildiren Bakan Bilgin, “Türksat 4B uydusunda yer alan ka band ile daha uygun maliyet ile yüksek hızlı internet erişimi sağlanacak ve toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesi artışı sağlanacak” dedi.


Feridun Bilgin açıklamasında uydunun ka frekans bandında sağlayacağı 792 MHz ilave kapasitenin televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacağını belirterek, "Türksat 3A, Türksat 4A haberleşme uyduları üzerinde veri haberleşmesi ve canlı yayın geçişleri için ayrılan kapasitenin Türksat 4B uydusuna aktarılarak, 42 derece doğu yörüngesinde televizyon yayıncılığı için kapasite artışı sağlanacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek" ifadelerini kullandı.


ÜRETİMİ 4 HAZİRAN 2014’TE TAMAMLANDI


Türksat 4B uydusunun üretimi 4 Haziran 2014’te tamamlanmış, Baykonur Uzay Üssü’nde proton roketinde başka uyduların fırlatılması sırasında meydana gelen arızalar nedeniyle fırlatma işlemleri durdurulmuş, Türksat 4B için de 16 Ekim 2015 tarihi belirlenmişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler