1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Türkiye özgür bir ülke midir?’
‘Türkiye özgür bir ülke midir?’

‘Türkiye özgür bir ülke midir?’

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, düşüncelerini ifade ettiği için hakkında açılan soruşturma kapsamında yakalama kararı nedeniyle baro binasında gözaltına alındı. Elçi gözaltına alınırken sordu:

A+A-

 Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi “PKK  örgüt değildir” dediği için hakkında açılan soruşturma kapsamında Baro binasına gelen polisler tarafından gözaltına alındı. “Sözlerimin arkasındayım” diyen ve TEM polisleri tarafından gözaltı aracına götürülen Elçi, “Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu” dedi. Gözaltına alınan Elçi İstanbul’a götürüldü. Bakırköy Adliyesinde ifade veren Elçi, tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkemede, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, yurt dışına çıkış yasağı kondu.
 
Katıldığı bir televizyon programında "PKK  örgüt değildir" dediği için hakkında soruşturma açılan ve önceki gün de yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi önceki gece geç saatlerde TEM polisleri tarafından Baro binasından gözaltına alındı. Gözaltı işlemi öncesi adliye binasında desteğe gelen çok sayıda avukatla bekleyen Elçi, yakalama kararı ile ilgili açıklama yaptı. Elçi, ifade için bütün gün davet beklediğini belirterek, "Bir Baro Başkanı, savunma örgütünün başkanı bir ifadesi nedeniyle hemen ceza soruşturmasına ve tutuklamaya maruz kalıyorsa bu ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğünün geldiği boyut ibret verici şekilde gözler önüne serilmiştir" dedi.
 
‘Yakalama kararını savcıdan değil, medyadan öğrendim’
 
Cuma günü kendisiyle ilgili bir ceza soruşturmasının başlatıldığını basından öğrendiğini belirten Elçi, "Arada hafta sonu vardı. Bugün mesainin ilk günüydü. Şehir dışı programımı bütünüyle iptal ederek hem Diyarbakır Adliyesi içindeki Baro Başkanlığı odasında, hem burada bekledim.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması çerçevesinde ifademizin alınması için bir davetiye bekledik. Genellikle uygulama bu şekildedir. Bir ceza soruşturması başlatıldığında ilgili savcılık şüphelinin bulunduğu savcılığa bir müzekkere yazar ve adliyeye davet edilerek ifadesinin alınmasını ister. Biz de bu olağan durumu bekledik. Bu nedenle gün boyunca makamımızda adliyeye davet edilmemizi ve medeni bir biçimde gidip ifade vereceğimizi bekledik. Ancak ne yazık ki gün boyunca beklediğimiz daveti almadık. Bunun yerine akşam saatlerinde bir görüşme sırasında yine medya aracılığıyla aynı savcılık tarafından hakkımızda yakalama kararı çıkarıldığını öğrendik" dedi.
 
‘Sözlerimin arkasındayım’
 
Önce medeni bir şekilde davet edilmeyi beklediğini belirten Elçi şunları söyledi: "Ne yazık ki yargının böyle medeni bir davranışı yokmuş. Yargılama faaliyetinin parçası, kendisiyle eşit olan savunma örgütünün başkanı hakkında medeni bir biçimde onu adliyeye çağırarak ifadesini alma yerine, histerik grupların yanında saf tutarak hakkımızda yakalama kararı çıkarılmıştır. İfademizin ve sözlerimizin arkasındayız. İfadeye çağrılmamız durumunda ifade ettiğimiz görüşü temellendireceğiz. Onun sosyal, siyasal ve hukuki temellendirmesini yapacağız. Türkiye demokrasisi ve ifade özgürlüğü bakımından üzüntü verici bir durumdur. Belki bazı konuların daha rahat konuşulması bakımından hayırlı olmuştur. Gerçekten bazı kavramlar Türkiye'de en tarihi ve toplumsal meselelerin sağlıklı bir biçimde tartışılmasının önünde adeta bir bariyer oluşturmaktadır yıllarca. Biz risk alarak bu bariyeri yıkma yolunu seçtik. Bizim yaptığımız Türkiye'de barışı ve demokrasiyi inşa çabasına bir katkı sunmaktır.

 

Kamuoyu 3-4 aydır silahların yeniden devreye girdiği bu süreçte neler yaptığımızı, silahların devreden çıkması için Kürt meselesinin demokratik ve barışçı yollarla çözülmesi için nasıl didindiğimizi görmektedir. Keşke bizi medeni bir şekilde adliyeye davet etselerdi. Zaten sabahtan beri adliye binasındaki makam odamda bekliyordum Çağırsınlar gidip ifade vereyim. Ama bu yolu seçmediler. Ben basın üzerinden duyduğum yakalama kararı üzerine adliyeye gidip 'Beni ne zaman alacaksınız?' demem. Buradayım Diyarbakır Barosu hizmet binası içindeyim. Meslektaşlarımla birlikte bekliyorum, buyursunlar gelsinler."
 
Baroya destek ziyaretleri
 
Yakalama kararı duyan avukatlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, milletvekilleri ve belediye başkanı baro binasına gelerek Elçi’ye destek ziyaretinde bulundu. Elçi'ye destek için aralarında HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, avukat ve işveren baro binası geldi. 

Polisler Elçi’yi kapıda bekledi

Gece saat 02.00 sıralarında Diyarbakır PKK ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Baro Adli Yardım binasına geldi. Daha sonra yelekli sivil polisler binaya çıkarak kapıda Baro Yönetim Kurulu üyelerine Sulh Ceza Hakimliği kararını tebliğ etti. Bu sırada Baro yöneticilerinin talebi üzerine sivil polisler kimliklerini göstererek mahkemenin yakalama kararını gösterdi. Kararın Tahir Elçi'ye götürülmesi sırasında polislerin baro binasına girmek istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Avukatlar Baro binasında herhangi bir arama kararı olmadığını söyleyerek, polislerin içeri girmemesini istedi. Bunun üzerine gelen polisler Tahir Elçi'yi kapıda bekledi.

Alkışlar arasında çıktı

Kararın tebliğ edilmesinin ardından makam odasında bulunan Elçi, binada bulunan avukatların alkışları arasında polislerin yanına geldi. Elçi'nin polislerin yanına gelmesi sırasında binada bulunan avukatlar 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı. Daha sonra baronun kapısına çıkan Tahir Elçi'ye görevli polisler tarafından usul gereği Bakırköy 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nin yakalama kararı okunarak, hakları anlatıldı. Bu sırada bazı avukatlar polislerin konuşmalarını yuhalayarak 'Şov yapmayın' diye bağırdı. Burada bir konuşma yapan Tahir Elçi, "Bir ifade, bir söz nedeniyle bir Baro Başkanı tutuklanıyor. Türkiye'de ifade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama yaşıyoruz. Bir Baro binasından Baro Başkanı ifadeleri nedeniyle tutuklanıyor şu anda “dedi.

‘Türkiye özgür bir ülke midir?’

Konuşmanın ardından binaya gelen polisler Tahir Elçi'yi gözaltına aldı. Elçi'nin binadan çıkarılması sırasında da avukatlar alkış çalıp, slogan atmaya devam etti. Elçi'nin gözaltına alınması sırasında yanında bulunan eşi de koluna girerek destek olmaya çalıştı. 'Tahir Elçi yalnız değildir', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları ve alkışlar eşliğinde binadan çıkarılan Elçi, daha sonra arkasına dönerek destek olmak için gelen meslektaşlarını selamladı. Gözaltına alındıktan sonra polis aracına bindirilen Elçi, "Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu “dedi.

Avukatlardan gözaltına protesto

Elçi'nin bindirildiği aracın gidişi sırasında toplanan avukatlar uzun süre alkış çalıp, yuhalayarak kararı protesto etti. Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, Tahir Elçi'nin sabah uçağı ile İstanbul'a götürüleceğini belirterek, "Bizler de gideceğiz. Orada da başkanımızı yalnız bırakmayacağız. Bugün Başbakan yardımcısının açıklamaları bu kararın hangi merkezden verilen talimatla alındığının bir göstergesidir. Açık biçimde talimat verilerek böyle bir kararın alındığını görüyoruz. İlk defa düşüncelerini ifade ettiği için bir Baro Başkanı hakkında yakalama kararı çıkarılıyor. Bu esef verici bir durumdur, hukuka aykırıdır, çifte standarttır, hepimizi susturmaya dönüktür. Bizler susmayacağız ve başkanımızın yanında olacağız. Sonuna kadar onu savunmaya devam edeceğiz. O fikirleri de savunacağız, onu her yerde de savunacağız“dedi.
 
Elçi İstanbul’a götürüldü
 
Elçi, uçakla saat 08.00 sıralarında Atatürk Havalimanı'na götürüldü. Tahir Elçi, gazetecilerin "Bir şey söyleyecek misiniz" sorusuna, "Yakalama talimatı verenler Türkiye'de ifade özgürlüğü ile ilgili bir şeyler söyleyenler bu duruma bir şey söylesinler" dedi. Elçi, sivil polisler eşliğinde ifadesi alınmak üzere Bakırköy Adliyesine götürüldü.
 
 
Avukatlar cüppe yakarak tepki gösterdi
 
Diyarbakır Barosu ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar, Elçi'nin gözaltına alınmasına dönük tepkilerini avukatlık cüppesi yakarak gösterdi. Diğer kentlerde de bir araya gelen avukatlar, Elçi hakkında verilen yakalama ve ardından tutuklama istemi ile mahkemeye sevk edilmesini protesto etti.
 
Ellerinde taşıdıkları "Tahir Elçi yalnız değildir" ve "Bu hal, OHAL'den de beter" yazılı dövizlerle soruşturma ve gözaltı kararına dönük tepkilerini gösteren avukatlar, adına konuşan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan İpek, Elçi, hakkındaki yakalama kararının gerekçesinin ve Baro Başkanlığı'na yapılan bu uygulamanın kabul edilebilir bir tarafı olmadığını söyledi. Kararın, maddi gerçeklikle hiçbir şekilde tutarlılık göstermeyen gerekçelere dayandırıldığını söyleyen İpek, “Mahkeme karar gerekçesinde aynen şunu söylemiştir:

'Şüpheli hakkında açılan soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklandığı, tüm aramalara rağmen kendisine ulaşılamadığından ve tebligat yapılamayacağı anlaşıldığından CMK 94. maddesi uyarınca yakalama kararı emri düzenlemesine karar verilmiştir' denilmiştir. Oysa soruşturma Cuma günü akşam saatlerinde başlamış, Pazartesi günü baro başkanımız mesai saatinde bürosuna gelerek gün boyu baro binasındaki başkanlık makamında görevi başında bulunmuştur ve yine aynı şekilde adliyedeki işlerini de yürütmüştür” dedi.
 
'Hiçbir tebligat yapılmadan gözaltına alınmasına keyfi bir yaklaşımdır'
 
Elçi'ye hiçbir şekilde bir tebligat yapılmamasına rağmen gözaltına alınmasının keyfi bir yaklaşım olduğunu vurgulayan İpek, “SEGBİS denilen sistem ile ifade vermesi mümkün iken buradan apar topar gece yarısı gözaltına alınarak İstanbul'a gönderilmesi tamamen keyfi olup hukuka aykırıdır” diyerek, yapılan uygulamayı kınadıklarını ve başkanlarının derhal serbest bırakılmasını istediklerini ifade etti.
 
Konuşmanın ardından avukatlar, Elçi'nin ifade işlemleri bitene kadar oturma eylemine geçti. Eylemde sık sık “Tahir Elçi yalnız değildir” sloganı atıldı. Elçi'nin alınan savcılık ifadesi sonrası "tutuklama" talebiyle mahkemeye sevk edilmesi haberinin gelmesi üzerine ise avukatlar, simgesel olarak cüppe yakarak karara dönük tepkilerini gösterdi.
 
Miroğlu: Haksızlık
 
Kendiside Tahir Elçi’nin yakalanmasına neden olan ‘PKK  örgüt değildir’ diyen AKP milletvekili Orhan Miroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin gözaltına alınmasını ‘haksızlık’ diye niteledi.
 
TBB: Yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır
 
Türkiye Barolar Birliği, (TBB) Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında “PKK örgüt değildir” sözleri nedeniyle gözaltına alınması kararına ilişkin. “Yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır” değerlendirmesi yapıldı.
 
Bölge Baroları: Skandal bir karar
 
Tahir Elçi’yi bölgedeki barolardan da yapılan açıklamalarla destek geldi. Bölge baroları yaptıkları açıklamada, Anayasa’ya göre, herkesin düşünce ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkı bulunduğunu aktardılar. Bölge baroları, düşüncelerini ifade eden Tahir Elçi hakkında bir linç kampanyası oluşturulduğunu savunarak, “Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü kullandığı göz ardı edilmiştir” dediler.
 
CHP: Bombacılar serbest dolaşıyor, Elçi gözaltına alınıyor
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, katliam yapan İŞİD bombacıların beş gün sonra yakalandığını belirterek, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin söylediği sözden dolayı gözaltına alınmasının çifte standart olduğunu söyledi. Berberoğlu, “Biz CHP olarak, ifade özgürlüğünden yanayız, yani pkk ile mücadelede en önemli nokta, eylem ile söylemi ayırmaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler