1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye, ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler paneli
Türkiye, ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler paneli

Türkiye, ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler paneli

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, "Sadece rablerine kulluk etmek isteyen, onurlu, şerefli bir hayat yaşamak isteyen insanlar mutlaka bedel ödemeyi de göze almak durumundadırlar. Bu anlamda Müslümanlar çok bedel ödedi" dedi.

A+A-

Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nce "Üniversiteliler Buluşuyor" programı kapsamında düzenlenen "Türkiye, Ortadoğu ve Dünyadaki Gelişmeler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Ortadoğu'daki iyi gelişmelere sevindiklerini, kötü haberlere de üzüldüklerini söyledi.

Emperyalistlerin bir takım elit kadroları İslam ümmetinin başına musallat ettiğini kaydeden Kaya, "İslami hareketlerin emperyalist işgali ve onlarla doğrudan veya dolaylı olarak işbirliği içerisindeki baskıcı zalim İslam'dan uzak yöneticilere karşı ciddi anlamda mücadele geleneğini ortaya koyduğunu gördük ve bu süreç halen de devam ediyor" dedi.

Ortadoğu'da yaşanan Arap Baharı'na da değinen Kaya, Arap Baharı'nın 3 yıllık bir süreçten ibaret değil, yaklaşık 100 yıllık bir mücadele olduğunu dile getirdi.

Bu coğrafyada çok bedeller ödendiğini, ödenen bedellerin ardından ulaşılan hakların daha kalıcı ve değerli olduğunu aktaran Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece rablerine kulluk etmek isteyen, onurlu, şerefli bir hayat yaşamak isteyen insanlar mutlaka bedel ödemeyi de göze almak durumundadırlar.

Bu anlamda Müslümanlar çok bedel ödedi. Bu coğrafyada bizden öncekiler çok bedeller ödediler ve çok ağır şartlar yaşandı. Kardeşlerimizin kaldığı zulümler konusunda yüreğimiz dağlanıyor, içimiz acıyor. Ama şunu da biliyoruz ki, bütün bu zulümlere, baskılara, zulüm ve idam kararlarına rağmen mücadelelerini sürdürüyorlar."

Mısır ve Suriye meselesinin geleneksel anlayışla bir iç savaş gibi görüldüğünü ancak aslen öyle olmadığını vurgulayan Kaya, 28 Şubat sürecinde bunu yaşadıklarını bildirdi.

Kaya, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ordunun kimliği net bir şekilde İslam'a düşmanlık üzerine kurulmuştu ve bunu en vahşi bir şekilde uyguluyordu. Ama dindar insanlar hala kahraman ordumuz edebiyatından vazgeçmiyorlardı.

Allah'ın dinine savaş açmış kişilerin isimleri ne olursa olsun onlar Müslüman olamazlar. İnsanlar açık bir şekilde bunun ayrıştırmasını yapabilmelidir. Bu ayrıştırma yapılamadığı için sorunlar yaşandı."

HABERE YORUM KAT