1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Türkiye Kobane için Peşmergeye koridor açtı
Türkiye Kobane için Peşmergeye koridor açtı

Türkiye Kobane için Peşmergeye koridor açtı

Kuzey Irak'ta yayın yapan Rudaw televizyon kanalı, Türk Hükümeti'nin Peşmerge'nin Türkiye topraklarını kullanarak Kobani'ye girmesine izin verdiğini iddia etti.

A+A-
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yardımı doğruladı
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Peşmerge'nin Kobani'ye geçmesi için yardımcı oluyoruz” dedi. Türkiye'nin bu konuda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni bilgilendirdiği ifade edildi.
Rudaw'un haberine göre, Türkiye'nin sınırlarını açması üzerine Kürt Yönetimi, Peşmerge'nin bölgeye gönderilmesi için ilgili birimleri acil topladı.
 
 DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU AÇIKLADI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'in kuşatması altındaki Kobani'ye geçmeleri için Peşmerge güçlerine yardımcı olunduğunu açıkladı.
 
Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'den Peşmerge güçlerinin ve yardımların Kobani'ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulunduğu belirtildi. Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw internet sitesi de Türkiye'nin, IŞİD saldırıları altındaki Kobani'ye Peşmerge güçlerinin gitmesine izin verdiğini iddia etti. Türkiye'den de bu talebe olumlu yanıt geldiği ortaya çıktı.
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Monghi Hamdi ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, terör örgütü IŞİD saldırılarına hedef olan Kobani'ye yardım malzemeleri gönderildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı "Çavuşoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesinde Türkiye'nin yardımcı olduğunu açıkladı.

HABERE YORUM KAT