1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye Kamu-Sen'den 2013 yılı bütçe açıklaması
Türkiye Kamu-Sen'den 2013 yılı bütçe açıklaması

Türkiye Kamu-Sen'den 2013 yılı bütçe açıklaması

DİYARBAKIR- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) Diyarbakır İl Başkanlığı, 2013 yılı bütçe görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen binasında düzenlenen basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Diyarbakır İl Temsilcisi Ahmet Edip Kayapınar ile sendika yöneticileri katıldı. 2013 yılı bütçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşüldüğünü, bundan önceki 10 yılda gördüklerini 2013 yılında da göreceklerini belirten Kayapınar, hükümetin elindeki terazinin bozuk, cetvelin eğri olmasından dolayı hesapların hep yanlış çıktığını söyledi.

Ekonomik kriz dönemlerinde, çalışanların haklarının budanması için bir fırsat olarak görüldüğünü dile getiren Kayapınar, bu dönemlerde çalışanların işsizlikle tehdit edilerek seslerinin kısıldığını ileri sürdü. Sanayici ve iş adamlarına milyarlarca liralık kaynak oluşturulduğunu kaydeden Kayapınar, buna karşın memur ve memur emeklilerinin açlığa, yoksulluğa ve sefalete sürüklendiğini aktardı. Devletin bütçesinin kimsenin babasının malı olmadığını vurgulayan Kayapınar, bütçenin de milli gelirin de milletin ortak kaynağı olduğunu bildirdi.

2013 için kamu görevlilerine verilmesi planlanan maaş zammının, memurun cebinden çıkacak paranın yarısını bile karşılamadığını anlatan Kayapınar, “Madem hazine altın ve döviz kaynıyor, Bakanlar neden çıkıp her gün memur maaşlarının bütçede açık yarattığını iddia ediyorlar? Madem hazine altın ve döviz kaynıyor, memurlar, emekli, dul ve yetimler neden inim inim inletiliyor? Madem hazine altın ve döviz kaynıyor, neden her yıl milyarlarca dolar borçlanılıyor, her yıl rantiyeciye 50 milyar lira faiz ödeniyor?

Bir taraftan Türkiye'nin ekonomisi en hızlı büyüyen ülke olmasıyla övünen yetkililerin, diğer taraftan memurlarına ve emeklilerine gerçek enflasyonun üçte biri kadar maaş artışı öngörmesi anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. Ülkemizde, gelir dağılımda yaşanan adaletsizlik hızla artmakta, zengin daha zengin, fakir daha fakir hale gelmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak itirazımız ekonomik program hazırlanırken, sosyal ayağının eksik bırakılmasınadır” dedi.