1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye Göç Raporu 2015 yayınlandı
Türkiye Göç Raporu 2015 yayınlandı

Türkiye Göç Raporu 2015 yayınlandı

Türkiye’nin tarihinde uluslararası göçe ilişkin üçüncü ulusal göç raporu yayınlandı. 2015 yılı Göç Yönetimi konusunda hem Türkiye, hem Avrupa, hem de Dünya açısından çok önemli bir yıl oldu.

A+A-

Daha iyi yaşam koşullarına erişmek için başka ülkelere gitmek isteyen göçmenlerin ve ülkelerinde şiddet ve çatışmalardan kaçan mültecilerin hareketliliği, 2015 yılında önceki yıllara oranla büyük artış gösterdi.

 

Türkiye’de 2005–2014 yılları arasında ortalama 50 bin civarında olan düzensiz göçmen yakalamaları, 2015 yılında üç kat artarak 150 bine yaklaştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde uluslararası göçe ilişkin üçüncü ulusal göç raporu olan 2015 Türkiye Göç Raporu İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. 2015 yılı yıllık göç raporunda, Türkiye’de geçmiş yıllara ait uluslararası göçün nitelikleri incelenerek ve mevcut yapı değerlendirilerek hazırlandı. Yabancılarla ilgili ülkeye giriş ve çıkışlar, ikamet izinleri, düzensiz göçmenler, uluslararası koruma başvuruları ve insan ticareti başlıkları altında istatistikler derlendi. 2015 yılı Göç Yönetimi konusunda hem Türkiye, hem Avrupa, hem de Dünya açısından çok önemli bir yıl oldu.

 

Daha iyi yaşam koşullarına erişmek için başka ülkelere gitmek isteyen göçmenlerin ve ülkelerinde şiddet ve çatışmalardan kaçan mültecilerin hareketliliği, 2015 yılında önceki yıllara oranla büyük artış gösterdi. Türkiye’de 2005–2014 yılları arasında ortalama 50 bin civarında olan düzensiz göçmen yakalamaları, 2015 yılında üç kat artarak 150 bine yaklaştı. 2011 yılından bu yana izlemiş olduğu “açık kapı politikası” ile birlikte, komşu ülke vatandaşları Suriyelilere “geçici koruma” sağlayan Türkiye, “dünyada en çok mülteci nüfus barındıran birinci ülke” konumuna geldi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT