1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Türkiye Barış Meclisi açıklaması
Türkiye Barış Meclisi açıklaması

Türkiye Barış Meclisi açıklaması

Türkiye Barış Meclisi ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olacağını açıkladı. Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için buluşacaklarını belirten Meclis sözcülerinden Metin Bakkalcı,

A+A-

Türkiye Barış Meclisi ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olacağını açıkladı. Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için buluşacaklarını belirten Meclis sözcülerinden Metin Bakkalcı, “Bu ülkede tüm halkların, inanç ve kültürlerinin eşit, özgür ve barış içinde birlikte yaşaması yönündeki taleplerimizin yok sayılmasına artık tahammülümüz kalmadı” dedi.

Metin Bakkalcı, Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında, “31 Ağustos 2008 Pazar günü İstanbul, Diyarbakır ve Adana’da ‘İnsanca Yaşanabilecek bir Türkiye’ için yüz binlerin katılımıyla gerçekleştireceğimiz barış mitingleri ve başta Bursa ve Trabzon olmak üzere ülkemizin değişik yerlerindeki barış buluşmalarıyla ölümlere seyirci kalmayacağımızı bir kez daha vurgulayacağız” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR’

Kürt sorununun operasyon ve çatışmalarla çözülmeye çalışması nedeniyle 2008’in ilk yarısında 178 kişinin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Bakkalcı, şunları kaydetti: “Gazeteler kapatılıyor, televizyonlar karartılıyor. Herkesin eşit, özgür ve barış içinde yaşamını güvence altına alacak köklü bir anayasa değişikliğiyle demokratikleşme süreci oluşturmak yerine sorunları öteleyen bir yaklaşım sergileniyor. Seçim ve siyasi partiler yasasındaki haksız düzenlemeler gündeme bile alınmak istenmiyor.”

Bakkalcı şöyle konuştu: “Cumhuriyet tarihi boyunca başta Kürtler olmak üzere bu ülke topraklarında yaşayan tüm halklara, farklı inanç ve kültürlere, her türden muhaliflere yönelik gerçekleştirilen inkar politikalarına karşı halkların eşit, özgür ve barış içinde birlikte yaşaması talebimizi tekrar dile getireceğiz. Bugüne kadarkilerden çok daha kararlı ve güçlü bir biçimde birlikte hareket ederek, adımlarımızı büyütmek, barıştan yana söyleyeceklerimizi ortaklaştırmak kararlılığındayız.”

Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanı Ahmet Türk de “DTP olarak, barış için bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının ve siyasetlerin oluşturduğu Türkiye Barış Meclisi’nin yanındayız” dedi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ise, “Susurluk’tan Ergenekon Çetesi’ne kadar uzanan süreçteki karanlık güçlerin barışa karşı eylemler düzenlediklerini gördük. Barışı savunmak zorunluluk ve aynı zamanda demokrasiyi savunmak anlamına geliyor. Karanlık güçlerin tamamen ortaya çıkması için barış rüzgarlarının çok daha güçlü esmesi gerekiyor” dedi. Evren, KESK olarak Barış Meclisi ile birlikte alanlarda olacaklarını belirtti.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül de, hakların ve özgürlüklerin temelinde barışın yattığını vurgulayarak, barışın demokratik değerlerin yeşermesi için ön şart olduğunu ifade etti.

SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Şenoğlu ise Türkiye’de çatışma eksenli bir siyasetin var olduğunu ifade ederek, barıştan yana olan tüm güçlerin alanlara çıkması gerektiğini, artık bunun ötelenemeyeceğini kaydetti.