1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkan Elçi, Sur’u yazdı: Bu kaderi değiştirmek elimizde
Türkan Elçi, Sur’u yazdı: Bu kaderi değiştirmek elimizde

Türkan Elçi, Sur’u yazdı: Bu kaderi değiştirmek elimizde

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün ardından sokağa çıkma yasağı ile birlikte silah ve top seslerinin kesilmediği Sur’u Türkan Elçi Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdı.

A+A-

Elçi, yıkıntılar arasında “inceldiği yerden kopsun” umutsuzluğunun Sur’da yeniden birlikte mücadele ederek aşılacağını anlattı.

Artık kimsenin normal insanlar gibi hayatlarına devam edemeyeceğini belirten Elçi, bir zamanların göç mağduru olan insanlarının şimdi Sur mağduru olduğunu anlatırken, “Bu kaderi değiştirmek elimizde” dedi.

Elçi, “Kendi emeğiyle inşa etmiş olduğu hayatlarının bir moloz yığınına nasıl döndüğünü, kepçelerle çöplüklere nasıl taşındığını keder içinde yine Sur mağdurunun ta kendisi izleyecek. Kanın bulaştığı daracık kadim sokaklara giremeyecek olanlardan biri de ben olacağım,” diye yazdı.

Sur’un taş sokaklarında farklı ırk ve kökenden insanların birarada yaşamışlığına şahitlik edenlerin bir daha Sur’u görmek istemeyeceğini de belirten Elçi, birarada yaşama isteğinin ise bitmeyeceğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Kim bilir belki de ‘Coğrafya kaderdir’ cümlesine olan inançla başlar sunak taşına usulca uzatılacak. Oysa coğrafya kader değildir başkaldırısıyla insanoğlunun yaşam hakkının kutsallığını tekrarlamaktan bıkmayan Tahir Elçi’nin sesi, kulaklarda çın çın çınlayacak.

“Coğrafya kader değildir, coğrafya kader değildir. Coğrafyaya, kadere, elimizdeki ipleri gösterip incelen yerleri bağlayacağımızı bir daha tekrarlayacağız. Coğrafyada yaşamak kader olabilir ama o kaderi değiştirmenin bizim ellerimizde olduğuna inanarak elimizdeki ipleri şeytanın kör gözüne göstereceğiz.”

Türkan Elçi’nin yazısının tamamını  okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT