1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türk: Hakikatler araştırılmalı
Türk: Hakikatler araştırılmalı

Türk: Hakikatler araştırılmalı

Diyarbakır'da Türkiye Barış Meclisi tarafından 'Türkiye Barışını Arıyor, Kürt Sorununa Demokratik Çözüm' başlığı altında bir miting düzenlendi.

A+A-

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Barış Girişimi tarafından "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" sloganıyla miting düzenledi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de katıldığı mitingde önce güvercin uçuruldu, daha sonra terörist başı ve kanlı örgüt lehine slogan atıldı.

Terörist başı Abdullah Öcalan ile terör örgütü PKK lehine sloganların atıldığı mitingde, çatışmalarda şehit düşen asker annesi Emine Yavuz ile güvenlik güçleri tarafından öldürülen teröristin annesi Habibe Altan çıkarak, birer konuşma yaptı. Emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri alırken; mitingde Öcalan posterleri ile terör örgütünün sözde bayrakları açıldı.

Kürtçe konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye'de toplumsal barışın tesisinden umutlu olduğunu söyledi. "Anneler artık gözyaşı dökmesin. Edi Bese (yeter artık) gençler ölmesin, akan kan dursun. Çatışmanın, kavganın kimseye faydası yok." diyen Baydemir, en soğuk müjdenin korkak generallerin verdiği ölüm müjdesi olduğunu iddia etti.

Ergenekon'un bölgede doğduğunu, büyüdüğünü ve Türkiye'nin başına bela olduğunu ileri süren DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise, bin yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nda Kürt, Türk ve diğer halklarla beraber yaşadığını belirtti. Kürtlerin 4 ayrı ülkeye mahkum edildiğini ve onurlu bir barış istediklerini anlatan Türk, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermeni sorunu tarihçilere bırakılması gerektiğini söylüyor. Ama yıllardır Ergenekonların, JİTEM'cilerin, çetecileri halkımızı zulüm içinde bırakan anlayışına suskun kalıyorlar. Gelin diyoruz, Hakikatleri Araştırma Komisyonu kuralım. Başta Kürt sorunu masaya yatıralım. Bakalım savaş isteyen kim barış isteyen kim?" dedi.

Siyasetçilerin adeta biz şahin mi olacağız güvercin mi olacağız diyerek, askerin devir teslim törenlerini seyretmekle yetindiğini savunan Türk, şunları söyledi: "Genelkurmay başkanı diyor ki, AB hukuku terörle mücadeleyi engelliyor. Ergenekon'u faili meçhul cinayetleri, köy yakmalarını 1990'lı yıllarda bunlar ortaya çıktığında AB hukukumu vardı. Hukukun olduğu yerde çatışmalar olmaz. Bu anlayış yükselen bir tehlikedir. Ergenekon davasında, faili meçhul kurbanı olanların davaya müdahil olmasını sağlayacağız. Kürtlere uygulanan zulüm ortaya çıkmazsa, Ergenekon asla ortaya çıkmaz."

Konuşmaların ardından mitinge katılanlar dağılmaya başladı. Çocukların yoğunlukta olduğu bir grup ise, polise taşla saldırmak istedi. Polisin sağduyusu ile olay büyümeden sona erdi. Grup daha sonra Bim Markete saldırmak istedi ancak polis gaz bombası atarak grubu dağıttı.