1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türk Dil Kurumu'ndan kürtçe sözlük
Türk Dil Kurumu'ndan kürtçe sözlük

Türk Dil Kurumu'ndan kürtçe sözlük

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır`da bulunan Bülent Arınç, Türk Dil Kurumunun hazırladığı Kürtçe sözlüğün tanıtımını yaptı.

A+A-

Diyarbakır'da medya temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan yardımcısı Bülent Arınç kendi talimatıyla Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Kürtçe sözlüğü tanıttı.

Bugüne kadar birçok dilde lügat ve sözlük hazırlandığını belirten Arınç, “Türk Dil Kurumu şimdiye kadar 30'dan fazla dilde lügat ve sözlük hazırlamıştı. Ama biz gelinceye kadar Türkçe-Kürtçe sözlük hazırlamamışlardı. Moğolca sözlüğümüz var ama Kürtçe sözlüğümüz yoktu. Talimat vermiştim, onlar da bir bilim heyetine bir sözlük hazırlattılar. Türk Dil Kurumunun verdiğimiz talimat doğrultusunda hazırlamış olduğu ferhengi (sözlüğü) takdim ediyorum.” dedi.

Yakın bir tarihte yapılan baskıları tüm okullara göndereceklerini dile getiren Arınç, seçmeli ders olarak Kürtçe okullarda okutulmaktadır. Ben Kürt kardeşlerimizin ve ülkede yaşayan bütün kardeşlerimizin buna çok büyük bir ilgi duyacağını inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“İnşallah ülkemizde daha güzel günler göreceğiz”

Hazırlanan sözlüğün 10 bin kelimeden oluştuğunu kaydeden Arınç, “Sözlüğümüz öncelikle öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve üniversitelerde bu dilde eğitim yapan gençlerimiz için hazırlanmıştır. İnşallah ülkemizde daha güzel günler göreceğiz. Farklılıkları zenginlik olarak kabul edeceğiz ve terörsüz, şiddetsiz ve silahsız bir şekilde, herkesin fikirlerinin, siyasetin konuşulduğu bir özgür ülkede, Türkiye'de kardeşçe yaşayacağız.” dedi.

HABERE YORUM KAT