1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Turizmin abidesi Eğil
Turizmin abidesi Eğil

Turizmin abidesi Eğil

Diyarbakır’ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Eğil ilçesi, tarihte Urartular, Medler, Roma- Bizans ve Osmanlılar gibi birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı inançların bir arada yaşamış olduğu önemli bir ilçedir.

A+A-

Eğil, günümüzde Diyarbakır’ın en turistik ilçesi konumundadır.
 
Medeniyetler beşiği Eğil
 
Eğil, antik bir kent olup tüm güzellikleriyle, Asurlulardan kalma kale ve birçok antik mağara, kral kızı resimlerine ev sahipliği yapan bir ilçedir. İlçemiz Peygamberler şehri olarak da bilinmektedir. Eğil, aynı zamanda Asurlular, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler Büyük Selçuklu Devleti, Nisanoğulları Beyliği, Akkoyunlular ve Safeviler  gibi eski medeniyetlerin yaşam sürdüğü yörelerden birisidir.
 
Nasıl bir ilçedir?
 
Eğil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyükşehri olan Diyarbakır iline bağlı küçük  bir ilçedir. İlçe, il merkezinin kuzeyindeki dağlık bir arazide kurulmuş olup, yaklaşık 450 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Diyarbakır’a 50 km. uzaklıkta olan ilçenin kuzeyinde Dicle Nehri (Dicle Baraj Gölü) ve Dicle ilçesi, doğusunda Hani ve Hazo ilçeleri, batısında ise Ergani ilçesi yer almaktadır Denizden yüksekliği 825 m. olan ilçenin iklimi karasal iklim olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.
 
İlçenin coğrafik yapısı
 
Eğil’in doğal bitki örtüsü ormandır. Bu ormanlar; meşe ağaçlarının oluşturduğu topluluklardan oluşmaktadır. Bunun yanında nar, hurma, elma, armut, erik, badem gibi meyve ağaçları ve üzüm bağları da bulunmaktadır. Her çeşit tahıl ve sebzenin de yetiştirildiği ilçede özellikle badem ve üzüm önemli gelir kaynağıdır.
 
Eğil ismi nerden geliyor?
 
Eğil ilçesinin eski adı değişik kaynaklarda; Angel, Angl, İggel, Aggilene, Encil, Gel, Agel biçiminde geçmektedir. Aynı bilgi Evliya Çelebi’nin Seyahatname”sinde de mevcuttur. Seyahatnamede ilçenin adı Gel olarak geçer. Gel ismi günümüzde ilçe halkı tarafından  kullanılmaktadır.
 
Şerefname’de Eğil adı için şu bilgiler geçmektedir: “Bu kale eğik bir kemer üzerine kurulmuş sağlam bir kaledir ve o kadar yüksektir ki, ona bakan herkese korku ve vehim hâkim olur. Halkın ağzında ve dilinde dolaşan söylentiye göre, Allahın evliyalarından biri oradan geçerken o kemeri işaret edip Türkçe olarak “Eğil” demiş; bunun üzerine kemer Allah’ın izniyle eğilmiş ve eğik bir durum almıştır.”
 
(Eğil kaymakamlığı)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler