1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Turizme Beyler Sarayı dopingi
Turizme Beyler Sarayı dopingi

Turizme Beyler Sarayı dopingi

Çermik ilçesindeki tarihi Beyler Sarayı'nın restorasyonu için proje çalışmaları başlatıldı.

A+A-

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi Saray Mahallesi’nde bulunan ve büyük bölümü halen ayakta kalan tarihi Beyler Sarayının restorasyonu için çalışma başlatıldı. Kaymakam Remzi Demir, tarihi yapıyı ilçeye kazandırmak istediklerini söyledi.


Diyarbakır’ın Çermik İlçesi turizmine ivme kazandıracak yeni çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. İlçe turizmine büyük önem veren Kaymakam Demir, Beyler Sarayı’nı da ilçeye kazandırarak turizmde doping etkisi yaratmak istiyor.


Şimdi ise Kaymakam Remzi Demir, Beyler Sarayı sahiplerinden Cevat Alan ile bir araya gelerek, restorasyon çalışmaları konusunda görüştü. Yapılan görüşmelerin olumlu geçmesi sonucunda dosya hazırlanarak İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne teslim edildi.


Kaymakam Remzi Demir, mükemmel taş işçiliği olan Sarayın devasa bir yapı olduğunu belirterek, “Ne yapabileceğine bakacağız. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuru yaptık. Gerekli incelemeler neticesinde neler yapılabileceğini göreceğiz. Daha önce de bu konuda girişimler olmuş, bu kez somut bir sonuç elde edeceğimize inanıyorum” dedi.


Beyler Sarayı’nın sahiplerinden Mehmet Alan, eski Kaymakam şimdiki Diyarbakır Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz’a; “Devlet sahip çıkmadığı için sarayın bir bölümünün orijinalini koruyamadım. Baba yadigârını korumak için mücadele ediyorum” demişti.


Sarayın son yıllara kadar tamamına yakının ayakta olduğunu, ancak özellikle arka taraftaki kemerli, bazalt taştan yapılı odayı yıkılmaktan kurtaramadıklarını belirten Alan, şöyle konuştu;


 “O zaman ilgili yerlere başvurdum ve yıkılacağını bildirdim. Olanağım olmadığı için yaptıramadım. Diyarbakır’dan bir ekip geldi, baktı. Ancak ondan sonra da hiçbir gelişme olmadı. Tüm önlemlerimize rağmen odanın çökmesini önleyemedim. Saray yıpranmasına rağmen büyük bir bölümü özüne uygun durmaktadır. Babamdan bana kaldı. O nedenle baba yadigârı olduğu için mücadele ediyorum. Maalesef devlet sahip çıkmadı. O nedenle orijinalini korumam mümkün olmadığı için üzgünüm. Beyler Sarayının aslına uygun restore edilerek, turizmin hizmete sunulmasını arzu ederim. Bu konuda ben elimden gelen her türlü desteği veririm. Yeter ki sahip çıkılsın.”
 
Beyler Sarayı


Diyarbakır’ın Çermik İlçesi Saray Mahallesinde yer alan, yüksek ve kalın duvarlarıyla Ortaçağ şatolarını arındıran Beyler Sarayı, yazlık ve kışlık “Harem Daireleri” ve “Selamlık Daireleri”, Saray Mescidi, Hamam ile Zindanlardan oluşuyor.


Hacı Ali Bey’in süslü pencereler, renkli ince taş direkler ve beyaz-siyah taşlarla üçer kemerli Harem ve Selamlık olarak yaptırılmış olan sarayın, cümle kapısı, köşkü, hazine odaları, zindan ve mutfak takımları görülmeye değer niteliktedir.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler